Na Śląsku zatrzymano łącznie dziesięcioro cudzoziemców z Ameryki Południowej i Azji, którzy nielegalnie pracowali lub przebywali na terytorium Polski. Wszczęto procedury administracyjne zmierzające do zobowiązania ich do powrotu do krajów pochodzenia.

Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili na Śląsku kontrole legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, w wyniku których zatrzymano dziesięć osób przebywających lub pracujących w Polsce niezgodnie z obowiązującymi przepisami. SG poinformowała o sprawie w piątek.

W Gliwicach funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zatrzymali trzech obywateli Chile oraz dwóch obywateli Wietnamu. Cudzoziemcy byli zatrudnieni w firmach działających na terenie Śląska jako spawacze, jednak nie posiadali dokumentów potwierdzających legalność pracy. W jednym przypadku obywatel Wietnamu dysponował wprawdzie zezwoleniem na pracę, lecz dotyczyło ono podmiotu z branży gastronomicznej. Mimo to wykonywał pracę w innym zawodzie, bez wymaganych uprawnień.

Wobec wszystkich pięciu osób wydano decyzje zobowiązujące do opuszczenia terytorium Polski oraz orzeczono zakaz ponownego wjazdu na okres od jednego do dwóch lat.

Z kolei w Sosnowcu funkcjonariusze miejscowej placówki Straży Granicznej zatrzymali pięcioro obywateli Kolumbii, którzy przebywali w Polsce bez wymaganych dokumentów. W trzech przypadkach stwierdzono, że cel i warunki wjazdu oraz pobytu były niezgodne z deklarowanymi. Jedna z kobiet przedstawiła zaświadczenie potwierdzające podjęcie studiów na kierunku filologia angielska na jednej z uczelni wyższych w województwie mazowieckim. Wobec pozostałych dwóch osób ustalono przekroczenie dopuszczalnego czasu pobytu w ruchu bezwizowym.

Jak przekazała Straż Graniczna, wszyscy zatrzymani obywatele Kolumbii wykonywali pracę w Polsce za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Obecnie trwają czynności służbowe mające na celu wydanie decyzji administracyjnych zobowiązujących cudzoziemców do powrotu do krajów pochodzenia.

Zobacz: Seria zatrzymań cudzoziemców na Opolszczyźnie i Śląsku

slaski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności