Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zasugerował, że społeczeństwo musi się przygotować na długotrwały konflikt na Ukrainie. Jego zdaniem rosyjska inwazja przeradza się w „wojnę na wyczerpanie”.

Jak przekazała w czwartek Aljazeera, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zasugerował, że społeczeństwo musi się przygotować na długotrwały konflikt na Ukrainie. Jego zdaniem rosyjska inwazja przeradza się w „wojnę na wyczerpanie”.

W rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w czwartek, Stoltenberg powiedział, że trudno jest przewidzieć, jak i kiedy zakończy się konflikt.

„Wojny są z natury nieprzewidywalne” – powiedział Stoltenberg. „A zatem musimy być po prostu przygotowani na dłuższą metę, ponieważ widzimy, że ta wojna stała się teraz wojną na wyczerpanie, w której Ukraińcy płacą wysoką cenę za obronę własnego kraju na polu bitwy, ale możemy też zobaczyć, że Rosja ponosi wysokie straty”. Dodał, że „obowiązkiem” NATO jest wspieranie Ukraińców.

Stoltenberg powtórzył, że wojna, jak większość konfliktów, zakończy się przy stole negocjacyjnym.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, według zastępcy sekretarza generalnego NATO Mircea Genoany, sojusz nie jest już związany przeszłymi zobowiązaniami do powstrzymywania się od rozmieszczania swoich sił w Europie Wschodniej.

Sama Moskwa „opuściła wszelkie postanowienia ” porozumienia NATO-Rosja, atakując Ukrainę i przerywając dialog z sojuszem, powiedział Mircea Geoana.

Zobacz też: Szef ukraińskiej dyplomacji o NATO: Nie robi niczego

Zgodnie z Aktem Stanowiącym z 1997 r., mającym na celu zresetowanie stosunków między Rosją a Sojuszem, obie strony zgodziły się działać na rzecz „zapobiegania potencjalnemu groźnemu nagromadzeniu sił konwencjonalnych w uzgodnionych regionach Europy, w tym w Europie Środkowej i Wschodniej”.

„Podejmując decyzję, zobowiązali się tym do nieagresji na sąsiadów, co robią, i do regularnych konsultacji z NATO, czego nie robią” – powiedział Geoana, przemawiając w Wilnie. „Myślę więc, że w rzeczywistości ten akt założycielski w zasadzie nie funkcjonuje z powodu Rosji” – dodał. Powiedział, że Rosja skutecznie odeszła od warunków porozumienia z 1997 roku.

„Teraz nie mamy żadnych ograniczeń, aby mieć solidną postawę na wschodniej flance i zapewnić, że każdy centymetr kwadratowy terytorium NATO jest chroniony przez Artykuł 5 i naszych sojuszników”.

Zobacz też: Die Zeit: w NATO jest milcząca zgoda, że Ukraina nie dostanie pewnych rodzajów broni

Kresy.pl/Aljazeera

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply