Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher i palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki podpisali dziś w Watykanie porozumienie o statusie Kościoła Katolickiego na terytoriach kontrolowanych przez palestyńskie władze.

W uroczystości uczestniczyła Vera Babun arabska chrześcijanka i burmistrz Betlejem. Zawarcie tego typu umowy, mającej status międzynarodowej, równoznaczne jest z uznaniem państowości Palestyny i nawiązaniem stosunków dyplomatycznych. Minister al-Maliki określił terytoria palestyńskie jako „miejsce narodzin chrześcijaństwa i kolebkę relacji monoteistycznych” z tego też względu potrzebna była umowa gwarantująca „status i ochronę miejsc świętych chrześcijaństwa”. Pelstyński dyplomata uznała jej zawarcie za „historyczny dzień”. Z kolei abp Gallagher wyraził nadzieję, że umowa przyspieszy bliskowschodni proces pokojowy. Stolica Apostolska jest 136 podmiotem wśród państw, który uznał państwowość Palestyny.

Prozuminie zostało potępione przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Sam Izrael od kilkunastu lat nie potrafii osiągnąć porozumienia ze Stolicą Apostolską w sprawie statusu Kościoła Katolickiego na jego uznanym międzynarodowo terytorium.

hdziennikzwiazkowy.com/aljazeera.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  kmicic :

  Palestyńczycy mają wyjątkowo przerąbane. Naprawdę im współczuję, zwłaszcza dzieciakom, które rodzą się w izraelskim obozie koncentracyjnym tyle, że bez krematoriów, bo tak to można w skrócie nazwać. Na YT kiedyś były teledyski Robi Y Loretta – Free Palestine. Piękny utwór. Skasowany z YT skutecznie przez żydów. Teraz tylko na mp3. Inne utwory bez Palestyny w nazwie można znaleźć.

  • Avatar
   fiesta :

   Kandydata doktora Dudę bardzo chwalą w Izraelu ( http://gloria.tv/media/8M2wMEczBgy ).
   Andrzej Duda (kandydat PiS na prezydenta RP) przeciwko uznaniu Palestyny.
   Dnia 17 grudnia 2014 w Parlamencie Europejskim przyjęto symboliczną rezolucję w sprawie uznania palestyńskiego państwa. Poparli ją jednogłośnie europosłowie SLD, PO i PSL.

   Europosłowie PiS się podzielili – część głosowała przeciwko, a część wstrzymała się od głosu. Nikt z europosłów PiS nie zagłosował za rezolucją.

   Przeciwko rezolucji uznającej państwo palestyńskie głosowali: Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda (kandydat PiS na prezydenta RP), Anna Fotyga (b. szefowa polskiego MSZ), Dawid Jackiewicz, Marek Jurek, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Tomasz Poręba oraz Kosma Złotowski.

   Wstrzymali się od głosu: Beata Gosiewska, Marek Gróbarczyk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Stanisław Ożóg, Bolesław Piecha, Kazimierz Michał Ujazdowski, Jadwiga Wiśniewska, Janusz Wojciechowski.

   Prof. Zdzisław Kransnodębski (PiS) już w czasie debaty w Parlamencie Europejskim powiedział, że wypowiada się jako Polak, „poseł kraju, który sam był ojczyzną wielu milionów Żydów”. Prof. Krasnodębski przypomniał, że największym skupiskiem Żydów tuż przed wybuchem II wojny światowej była właśnie Warszawa i podkreślił, że tragiczne doświadczenie Holocaustu, dokonanego przez Niemców głównie na ziemiach polskich, w wyjątkowy sposób uwrażliwia Polaków na kwestię bezpieczeństwa narodu żydowskiego.

   „Przedwczesne uznanie państwa palestyńskiego nie służy dobrze temu bezpieczeństwu” – stwierdził prof. Krasnodębski, jednocześnie podkreślając, że dialog izraelsko-palestyński powinien być w dalszym ciągu wspierany.

   MORAL: WYSZLY ZYDLA Z WORKA !

   Na stronie Parlementu Europejskiego czytamy:

   Parlament Europejski popiera „co do zasady uznanie państwowości palestyńskiej oraz rozwiązanie dwupaństwowe, a także uważa, że powinny temu towarzyszyć postępy w ramach rozmów pokojowych, które należy kontynuować”, mówi przyjęta w środę rezolucja. Nowa inicjatywa zaproponowana w rezolucji, „Parlamentarzyści dla Pokoju”, wzywająca do współpracy posłów izraelskich i palestyńskich, ma wesprzeć wysiłki dyplomatyczne UE w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

   Rezolucja, przygotowana wspólnie przez pięć grup politycznych, została przyjęta przez Parlament 498 głosami, przy 88 glosach przeciwnych i 111 wstrzymujących.

   ( http://izrael.org.il/news/4515-andrzej-duda-kandydat-pis-na-prezydenta-rp-przeciwko-uznaniu-palestyny.html ).

    • Avatar
     fiesta :

     Tak wyglada polskojezyczny zyd T.Poreba z PiS, ktorego wyborcy w Polsce wybrali do Europarlamentu, a on popiera zydowskie interesy – patrz zdjecie z Posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych PE – Obrazek 1 z 21 na stronie ( http://www.tomaszporeba.pl/?pg=omnie ).
     Radze zapamietac te nazwiska EUROPOSLOW z PiS (Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda, Anna Fotyga, Dawid Jackiewicz, Marek Jurek, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Tomasz Poręba oraz Kosma Złotowski) , ktorzy popieraja interesy Izraela, poniewaz to dowodzi, ze sa czescia LOBBY SYJONISTYCZNEGO jakie istnieje w Polsce nie tylko w szeregach PiS. A M.Jurek i R.Czarnecki to z kolei „specjalisci” od zapalania MENORY – Jurek w kne-sejmie, a Czarnecki w PE.
     ZYDOWSKIE ROBACTWO czuje sie pewnie i ujawnia sie ich coraz wiecej.