Amerykański minister handlu Wilbur Ross poinformował, że Stany Zjednoczone są „głęboko rozczarowane”, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej unieważnia kluczowy układ umożliwiający przesyłanie danych między Europą a Stanami Zjednoczonymi – poinformował w czwartek portal News 24.

Jak poinformował w czwartek portal News 24, minister handlu USA Wulbur Ross wyraził w imieniu Stanów Zjednoczonych „głębokie rozczarowanie” orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który unieważnił układ umożliwiający przesyłanie danych między Europą a Stanami Zjednoczonymi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Stany Zjednoczone będą kontynuować współpracę z Komisją Europejską w tej sprawie i nadal analizują orzeczenie – poinformował Ross.

„Władze amerykańskie będą dokładnie badały wyrok, aby zrozumieć jego wszystkie praktyczne konsekwencje, a także kontynuowały współpracę z Komisją Europejską i Europejską Radą Ochrony Danych przy wyjaśnianiu tej sprawy”

Przekonywał też, że Stany Zjednoczone mają nadzieję, że „będą w stanie ograniczyć negatywne konsekwencje transatlantyckich stosunków gospodarczych o wartości 7,1 biliona dolarów, które są tak istotne dla naszych obywateli, firm i rządów”.

Zobacz też: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: TSUE przekracza swoje kompetencje w ramach UE 

„Ponieważ nasze gospodarki kontynuują ożywienie po wygaśnięciu Covid-19, niezwykle ważne jest, aby firmy – w tym ponad 5 300+ obecnych uczestników Tarczy Prywatności – mogły przesyłać dane bez zakłóceń” – przekazał Ross w oświadczeniu, używając nazwy programu umożliwiającego przesyłanie danych między serwerami europejskimi i amerykańskimi.

„Dzisiejsza decyzja jest niczym innym jak nieodpowiedzialną” i zagraża działalności ponad 5000 europejskich i amerykańskich firm, przekonywał Eline Chivot z Information Technology and Innovation Foundation (ITIF).

„W środku globalnej pandemii, podczas której globalne przepływy danych są ważniejsze niż kiedykolwiek, zagraża to wszelkim globalnym transferom danych z UE i sieje spustoszenie w gospodarce cyfrowej” – przekazał Chivot w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek TSUE orzekł nieważność tzw. Tarczy Prywatności – mechanizmu, który ma chronić dane przesyłane przez podmioty z UE certyfikowanym przedsiębiorcom z USA. Zażalenie w tej sprawie zgłosił aktywista walczący o prawo zachowania prywatności w sieci.

Zobacz też: Sędzia TK: polska konstytucja stanowi prawo nadrzędne, wyroki TSUE nie są prawem w rozumieniu traktatowym

Kresy.pl/News24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz