Stany Zjednoczone wskazały, kiedy Ukraina otrzyma wszystkie obiecane systemy HIMARS

Kolejna partia systemów rakietowych HIMARS dotrze na Ukrainę do połowy lipca.

Informację o tym przekazał CNN wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA.

23 czerwca Stany Zjednoczone ogłosiły nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 450 milionów dolarów. W jej ramach Biały Dom wyśle ​​na Ukrainę cztery dodatkowe systemy HIMARS.

Oprócz wyrzutni rakietowych pakiet pomocy obejmuje również broń i wyposażenie, takie jak amunicję, pojazdy taktyczne, karabiny maszynowe i łodzie patrolowe. Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, powiedział na czwartkowym briefingu prasowym w Białym Domu, że nowy pakiet pomocowy przyniesie całkowitą pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy do około 6,1 miliarda dolarów od 24 lutego.

Ołeksij Renizkow, szef ukraińskiego resortu obrony, potwierdził w czwartek, że amerykańskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS są już na Ukrainie. Poinformował o tym we wpisie, zamieszczonym na Twitterze. „HIMARS przybyły na Ukrainę. Dziękuję mojemu amerykańskiemu koledze i przyjacielowi, sekretarzowi obrony Lloydowi J. Austinowi III za te potężne narzędzia!” – napisał Reznikow.

„Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. A dla niektórych z nich będzie ostatnie” – dodał. Jak pisaliśmy, w środę wiceszefowa dyplomacji USA, Wendy Sherman przekazała już wtedy, że amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS obecne są na Ukrainie.

Kresy.pl / cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply