Stany Zjednoczone i Rosja ustanowiły bezpośrednią „linię dekonfliktową”

Stany Zjednoczone i Rosja ustanowiły bezpośrednie połączenie komunikacyjne – poinformował w czwartek Wall Street Journal. „Linia dekonfliktowa” ma zapobiec omyłkowemu ostrzelaniu pilotów lub okrętów obu krajów.

Jak poinformował w czwartek WSJ, Stany Zjednoczone i Rosja ustanowiły bezpośrednie połączenie komunikacyjne. „Linia dekonfliktowa” ma zapobiec omyłkowemu ostrzelaniu pilotów lub okrętów obu krajów.

„Stany Zjednoczone zachowują szereg kanałów do omawiania krytycznych kwestii bezpieczeństwa z Rosjanami w sytuacjach awaryjnych lub kryzysowych”, poinformował w rozmowie z portalem w czwartek wysoki rangą urzędnik ds. obrony. „Departament Obrony ustanowił niedawno linię dekonfliktową z rosyjskim Ministerstwem Obrony w marcu 1 w celu zapobiegania błędom w obliczeniach, incydentom wojskowym i eskalacji” – powiedział urzędnik.

Pentagon poinformował na początku tego tygodnia, że ​​dąży do ustanowienia takiej linii, ale Rosja początkowo nie odpowiedziała na prośbę. Sojusznicy europejscy powiedzieli również, że starają się ustalić taką linię.

Amerykańskie dowództwo europejskie, które jest odpowiedzialne za operacje wojskowe USA w regionie, będzie odpowiedzialne za amerykańską stronę linii, przekazali urzędnicy.

Stany Zjednoczone mają podobną formę komunikacji w operacjach wojskowych w Syrii, w tym w operacjach powietrznych.

W czwartek podczas konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki została zapytana, czy prezydent USA Joe Biden lub jego doradcy rozważają kwestię utworzenia strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, nad atakowaną przez Rosję Ukrainą.

„Strefa zakazu lotów wymaga implementacji” powiedziała Psaki. „To wymagałoby, zasadniczo, żeby amerykańskie wojsko zestrzeliwało rosyjskie samoloty i spowodowałoby lub wywołałoby potencjalną bezpośrednią wojnę z Rosją. A tego właśnie chcemy uniknąć”.

Przeczytaj: Zełenski: myśliwce dla Ukrainy to sprawa między Polską a USA

Czytaj także: Prezydent: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie

Wcześniej tego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta USA i przywódców europejskich o ustanowienie strefy zakazu lotów na Ukrainą, żeby zatrzymać „ciągłe bombardowanie stref niemilitarnych” przez Rosję. „Jeśli nie możecie zamknąć nieba teraz, to dajcie nam grafik. Kiedy to zrobicie?” – pytał.

Kresy.pl/WSJ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz