Stany Zjednoczone gotowe do rozmów z Koreą Północą ws. denuklearyzacji

Prezydent USA Joe Biden jest gotów spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong-unem „bez warunków wstępnych”, aby omówić denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego – poinformował portal SCMP.

Prezydent USA Joe Biden jest gotów spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong-unem „bez warunków wstępnych”, aby omówić denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego poinformował portal South China Morning Post.

„Nie odpowiedzieli pozytywnie na tę ofertę, ale wciąż jest na stole. Jesteśmy gotowi usiąść i negocjować bez warunków wstępnych” – powiedział w wywiadzie rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby.

Kirby wygłosił uwagi na dzień przed tym, jak Biden ma zorganizować trójstronny szczyt z przywódcami Japonii i Korei Południowej, na którym szybki rozwój zdolności nuklearnych i rakietowych Korei Północnej będzie głównym punktem porządku obrad.

Oferta spotkania na najwyższym szczeblu, ujawniona przez Kirby’ego bez określenia, kiedy została złożona, sugeruje, że administracja Bidena wzmaga wysiłki w celu dotarcia do Korei Północnej.

Odnosząc się do braku odpowiedzi Pjongjangu na administrację Bidena, Kirby powiedział: „Ale jeśli tego nie ma i jak dotąd nie okazał on tym zainteresowania, musimy upewnić się, że jesteśmy gotowi pod każdym innym względem do obrony naszego bezpieczeństwa narodowego interesów oraz interesów naszych koreańskich i japońskich sojuszników”.

„Oznacza to zwiększenie potencjału w regionie, który mamy, i z pewnością rozważymy zrobienie tego ponownie w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba” – dodał.

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, wezwał do przyspieszenia produkcji rakiet i pocisków artyleryjskich, aby kraj zapewnił sobie “przytłaczającą siłę militarną” i był gotowy na wojnę – poinformowała agencja informacyjna KCNA.

Kim wezwał do zwiększenia produkcji rakiet i amunicji w czasie weekendowych wizyt w kluczowych zakładach zbrojeniowych, produkujących pociski taktyczne, wyrzutnie rakiet, pojazdy opancerzone i pociski artyleryjskie – podaje w poniedziałek agencja Reuters, powołując się na północnokoreańskie media.

Reuters zwraca uwagę, że to już kolejna z serii wizyt w fabrykach zbrojeniowych, gdzie zlecił masową produkcję broni. Północnokoreański przywódca wizytował zakłady na kilka dni przed rozpoczęciem przez Koreę Południową i USA corocznych ćwiczeń wojskowych, które Pjongjang określa jako przygotowanie do wojny.

Jak czytamy, podczas wizyt z piątku i soboty Kim mówił o “ważnym celu” jakim jest drastyczne zwiększenie możliwości Korei Północnej pod względem produkcji rakiet, aby “odpowiedzieć na potrzeby powiększonych i wzmocnionych frontowych jednostek wojskowych”.

Czytaj także: Korea Północna znów odpala rakiety

“Jakościowy poziom przygotowań wojennych zależy od rozwoju przemysłu zbrojeniowego, a fabryka ponosi ogromną odpowiedzialność za przyspieszenie przygotowań wojennych naszej armii” – oświadczył Kim Dzong Un.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W innych zakładach północnokoreański przywódca testował nowy pojazd opancerzony. Chwalił też postępy w zakresie modernizacji linii produkcyjnych pocisków do wyrzutni rakiet dużego kalibru.

“Nasza armia musi zapewnić sobie przytłaczającą siłę wojskową i gotowość do prowadzenia wojny w każdym czasie, tak aby wróg nie odważył się użyć siły i został zniszczony, jeśli to zrobi” – powiedział Kim.

Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna przeprowadziła w tym roku wiele prób rakietowych, w tym testowe wystrzelenie swoich najpotężniejszych międzykontynentalnych pocisków balistycznych, a w maju próbowała umieścić wojskowego satelitę szpiegowskiego na orbicie.

Kresy.pl/SCMP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply