Ocaleniec z kresowego ludobójstwa, autor licznych powieści osadzonych w kresowym kontekście z których jedna stała się podstawą dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego – Stanisław Srokowski ostro skrytykował projekt ustawy o „Dniu Męczeństwa Kresowian” złożony dziś do laski marszałkowskiej przez Prawo i Sprawiedliwość.

W liście otwartym Srokowski pisze o „sprawie bardzo poważnej” i „przekręcie” jakiego usiłują się dopuścić parlamentarzyści PiS. „Wielkimi literami poseł PiS-u, Michał Dworczyk, powiadamia fora internetowe, że przygotował projekt ustawy, uznającej 11 lipca jako Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian. Cieszymy się, że PiS pamięta o Kresowiakach, ale nie zgadzamy się, jako środowiska kresowe, na fałszowanie historii” – pisze Srokowski. Ocenia, że projekt PiS jest „karłowaty” i „fałszywy”, jest według niego takim samym „potworkiem językowym” jak uchwała rocznicowa przeforsowana przez Platofrmę Obywatelską, w której zbrodnie OUN-UPA określono jako „zbrodnię o znamionach ludobójstwa”. Jak zaznacza pisarz – „Znowu nie pokazuje całej prawdy. Kresowianie bardzo liczą na rzeczową i konkretną nazwę tego projektu. Od lat chcemy uchwały, a jeszcze lepiej, ustawy, którą będzie mówiła, że dzień 11 Lipca jest Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Chcemy prawdy! Bo ten projekt znowu zakłamuje rzeczywistość”. Srokowski podkreśla, że to właśnie te organizacje odpowiadają za ludbójstwo, którego apogeum przypadło na 11 lipca 1943 r., właśnie rocznicę tego dnia PiS postuluje w projekcie „Dniem Męczeństwa Kresowian”.

„Poseł Michał Dworczyk ilustruje swoją inicjatywę złotą myślą: „Naród, który siebie nie szanuje, nie będzie szanowany przez innych”. Panie pośle, naród polski siebie szanuje i chce być szanowany przez inne narody. Ale także przez własne władze. I na kłamstwa się nie godzi” – pisze Srokowski dodając – „W pokrętnym uzasadnieniu projektu zamazuje się odpowiedzialność band OUN i UPA. Komu zależy na oszustwie? Posłowi Dworczykowi, czy silnej grupie agentów wpływu, którzy znowu pragną zakłamać historyczne fakty”. Pisarz wzywa obywateli do wywierania presji na posłach w swoich okręgach wyborczych na rzecz odkłamania tekstu projektu ustawy.

kresy.pl

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. malkontent
  malkontent :

  POPISdzielstwo to coś najgorszego co mogło spotkać Polskę i Polaków. W ważnych i istotnych sprawach dla Polski i Polaków PISdzielcy niczym nie różnia się od POpaprańców, to dotyczy kazdej ważnej sfery i tej historycznej o prawdzie ludobójstwa dokonanej przez banderowców, upowców i zwykłych rzezimieszków ukraińskich na kresowiakach. Tę tragedię kresów jedni i drudzy zawsze będą marginelizować bo nie pasuje do ich kanonu polityki zagranicznej jakim jest wspieranie upadliny.

 2. mariusz67
  mariusz67 :

  Niestety za historyczną politykę kresową z ramienia PiS wzięły się osoby co najmniej niewłaściwe, a mówiąc wprost bardzo podejrzane. Michał Dworczyk, obok choćby Pawła Kowala, już dał się poznać jako jeden z zagorzałych zwolenników współczesnej Ukrainy, tej która nie tylko zakłamuje historię, ale wręcz wychwala upowskich zbrodniarzy. Dworczyk jest też wśród tych, co przyczynili się do rozbicia polskich organizacji na Białorusi, teraz coraz aktywniej wchodzą w sprawy litewskie, a to może oznaczać większe kłopoty dla Wilniuków. O ile Wilniukom udaje się jakoś mierzyć z dyskryminacją ze strony władz litewskich, o tyle fałszywi prorocy z Macierzy mogą zaszkodzić o wiele bardziej, na zasadzie przysłowiowego noża w plecy. Przed takimi „przyjaciółmi” jak Dworczyk niech nas opatrzność broni i strzeże.

 3. rebeliant80
  rebeliant80 :

  Ale przecież spora część morderstw była dokonywana przez Ukraińców, którzy nie byli ani w OUN, ani w UPA, a nawet pewnie nie mieli większego pojęcia o polityce, więc pisanie tylko o bandach OUN-UPA nie wyczerpuje tematu, a nawet fałszuje obraz samego ludobójstwa. Powinien być to po prostu dzień pamięci ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.

  • krok
   krok :

   W ten sposób wskazujesz wszystkich ukraińców jako ludobójców, a tak nie było. Wielu ratowało Polaków, ukrywało, czy też informowało o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Z pewnością jak wspomniałeś, wielu ukraińców nie było zainteresowane polityką, lecz bardziej gwałtami, kradzieżami, zaborem mienia, lecz gdyby nie namowa, bądź inspiracja organizacji OUN, czy UPA, dzięki którym mogli tego dokonać, ludobójstwo miało by mniej masowy charakter. Te organizacje w Polsce powinny mieć status terrorystycznych. Proponuje jak wspomniałem wcześniej, ustanowić w roku : ” Dzień rocznicowy, ludobójstwa Polaków dokonanych przez ludność ukraińską podżeganą przez nacjonalistyczne ukraińskie organizacje OUN i UPA” . Sam Dzień Męczeństwa Kresowian, jest ogólnikowy, gdzie wiadomo, że ucierpiała głównie narodowość Polska, nie jakaś kresowa, to byli Polacy.

   • leszek1
    leszek1 :

    Krok. Masz racje ze wielu Ukraincow zostalo zamordowanych za pomoc Polakom. Ja bym rozdzielil te dwie sprawy, ustanawiajac jakis trwaly symbol ich bohaterstwa. Na przyklad moglby to byc park z zasadzonymi drzewami debu z nazwiskami tych ludzi. Wedlug mnie, jedno nie wyklucza drugiego i powinno byc zrealizowane rownolegle.

    • krok
     krok :

     Każdy projekt dotyczący prawdy o zbrodniarzach UPA i OUN jest godny naśladowania i wdrożenia.
     Żydzi też mają sprawiedliwych, Polacy mogli by pójść w podobnym kierunku. Zrobić coś na kształt Sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratowali Polaków od zbrodni UPA. Poprę każdy podobny projekt, pomysł. Gdyby udało nam się utworzyć silną grupę nacisku, mocne stowarzyszenie, czy nawet fundację, to by był pozytywny „krok” w sprawie uczczenia pomordowanych Polaków jak i Sprawiedliwych Ukraińców.

 4. leszek1
  leszek1 :

  Bardzo sluszna reakcja pana Srokowskiego. Prawdy historycznej nie wolno przeklamywac. Pokutuje tez podobne klamstwo w okreslaniu Zolnierzy Niezlomnych jako Zolnierzy Wykletych. To jest przekret tego samego gatunku, bo przekleli, wykleli i przeklinali ich komunisci, a szczegolnie UB-ecka Zydokomuna. Narod polski pomagal im i ich chronill. Az sie prosi o dekret okreslajacy nazwe zolnierzy powojennego podziemia. — Wracajac do dnia pamieci, nazwa proponowana przez pana Srokowskiego jest za dluga i tez nie oddaje rzeczywistosci. Popieram projekt Rebelianta80, bo taka jest prawda: „Dzien Pamieci Ukrainskiego Ludobojstwa na Polakach”.

 5. arczi
  arczi :

  Niedawno Dworczyk przygotował nowelizację ustawy o Karcie Polaka, prowadzącą w prostej linii do depolonizacji Kresów, rozbicia skupisk polskości na Ukrainie, Litwie i Białorusi, na co zwróciły uwagę środowiska kresowe. Teraz szykuje kolejny projekt budzący wątpliwości. Ten facet wyraźnie robi wszystko, by pozorując działania dla kresowiaków, tak naprawdę nic nie naprawiać i albo zamiatać sprawy pod dywan, albo wręcz szkodzić. To takie lewacko masońskie sztuczki… Tylko dziwi, że robi to facet z PiS, bo on chyba bardziej pasuje do palikociarni albo innych platfusów.

 6. pro_patria
  pro_patria :

  NARESZCIE ktoś cieszący się autorytetem w społeczeństwie poruszył haniebną kwestię przekłamywania prawdy o bestialskich mordach na Rodakach przez upaińską dzicz. Jak większość forumowiczów zauważyła, nie jest proste nawet stworzenie nazwy Święta, gdyż nie tylko nacjonaliści pastwili się nad swoimi ofiarami. Lwia część upaińców pałała (i przekazali to uczucie dalszym pokoleniom) ogromną nienawiścią do Lachów, dlatego też czerpała zwierzęcą przyjemność z zadawania ofiarom powolnej śmierci. Nie ma na co czekać: upaińcy liczą się JEDYNIE z silnymi, więc tylko SZYBKIE, BEZKOMPROMISOWE REAKCJE POLAKÓW mające na celu przedstawienie prawdy wywrą pożądany efekt i zmuszą ich do uszanowania pamięci pomordowanych. Będzie Nam cięzko, gdyż pisiory nie zrobią nic by właściwie Nas poprzeć. Wiem, że PRAWDA ujrzy światło dzienne nieco później z miażdżącą zdrajców i upaińców siłą milionów głosów patriotów przez lata kneblowanych, z bezsilną złością obserwujących hańbę Ojczyzny zgotowaną przez tzw. elity i obcy lobbing, poniżanych widokiem kraju opluwanego przy każdej okazji przez upaińską swołocz. ŚMIERĆ BANKRUTOWI. MORDERCOM ŚMIERĆ.

 7. zefir
  zefir :

  Pan Srokowski ma rację i słusznie wytyka PiS-owi fałszywą interpretację historii dla zatajenia prawdy,dla utrwalenia zapomnienia i olania pamięci polskich ofiar ludobójczego ukraińskiego OUN-UPA,oraz ich ukraińskich zwolenników i naśladowców.O jakim „Dniu Męczeństwa Kresowian”oni bajdurzą? Przecież męczennik to osoba która zginęła,cierpi,lub cierpiała w obronie swioich wierzeń lub przekonań.Zaś śmierć męczeńska to śmierć poniesiona w imię idei i przekonań.Tysiące polskich dzieci ,młodzieży ,kobiet ,tak bestialsko mordowanych przez zwyrodnialców ukraińskich nie miało żadnych idei i wcale nie miało zamiaru walczyć w imię przekonań,chciało tylko żyć-tego prawa odmówili im ludobójczy zbrodniarze ukraińscy,wynoszeni dziś na pomniki bohaterskiej chwały.Zgodnie z art II Konwencji ONZ w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa z dnia 9grudnia 1948roku,ludobójstwo tozbrodnia przeciwko ludzkości ,obejmująca m.inn.celowe wyniszczenie całch lub części narodów,grup etnicznych,obliczone na fizyczne ich wyniszczenie.Cała ideologia ukraińskiego OUN,oraz praktyka ukraińskiego UPA w odniesieniu do ich mordów na Polakach ,mieszczą się w definicji ludobójstwa wg kryteriów tak ONZ-owskich,jak ludzkich.Tylko zdrajcy i zaprzańcy Narodu Polskiego tego nie dostrzegają i w tchórzliwy,skundlony sposób poszukują wytrychów w postaci słowa „męczeństwa” jako leku na wszelki debilizm gjedroycyzmu.

 8. gotan
  gotan :

  W 60-tą rocznicę zbrodni bandytów i morderców na polskiej ludności Wołynia i Polski Południowo -Wschodniej ,Kaczyńscy odmówili uczestnictwa…Teraz ostatni z braci również ignoruje i zamiata pod dywan zbrodnie OUN-UPA. Nie wierzę ,że dzień 11 lipca zostanie ogłoszony Dniem Ludobójstwa na Kresowianach.Nie wierzę! Zostanie zastosowany kolejny „myk” z przesuwaniem dat i nazw .PiS niczym sie nie różni od PO-PSL,To są tacy sami kłamcy i oszuści!.Należy założyć Partię Kresowian i doprowadzić do upadku jednych i drugich.Wówczas będziemy w stanie, nazywać rzeczy po imieniu.Obecni politycy, mają powiązania z Ukraińcami.W ten sposób, szerzą neobanderyzm.Nie reagują na opluwanie Narodu Polskiego przez wszelkiej maści tzw.”braci ukraińskich”…A Jarosław Kaczyński to kłamca ,który oszukuje Polaków i ich rodziny z Kresów.I tu nie chodzi o fałszywą interpretację historii…! To co proponuje PiS to kłamstwo i zdrada! Nazywajmy mordy na ludności polskiej w sposób prawdziwy bez definicji zagłaskiwania!