Fundusz potrzebuje czasu, by oszacować ekonomiczne skutki wprowadzonej niedawno pełnej blokady wymiany towarowej z separatystycznymi republikami na wschodzie kraju.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przełożył decyzję o wypłacie Ukrainie 1mld dolarów kredytu po to, by ocenić ekonomiczne skutki wprowadzonej niedawno pełnej blokady wymiany towarowej z separatystycznymi republikami na wschodzie kraju – informuje Reuters.

Jak informowaliśmy w 19 marca br., MFW miał zająć się kwestią przyznania kredytu wczoraj, lecz niespodziewanie sprawa zniknęła z agendy Funduszu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Z agendy MFW zniknęła sprawa przekazania 1 miliarda dolarów kredytu Ukrainie

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wprowadziła pełne „czasowe” zawieszenie drogowego i kolejowego ruchu towarowego z terenami separatystycznych republik w Donbasie w zeszłym tygodniu na wniosek prezydenta Petra Poroszenki. Stało się to pod naciskiem ugrupowań radykalnych, które od stycznia br. na własną rękę blokowały połączenia kolejowe z Donbasem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina: radykałowie wygrywają starcie z władzą, będzie pełna blokada Donbasu

Ukraiński bank centralny już wcześniej szacował, że wzrost gospodarczy może spaść o połowę do 1,5% rocznie, jeśli wymiana towarowa z Donbasem nie zostanie wznowiona. Bank ma teraz przedstawić swoje prognozy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Ukraiński minister finansów Ołeksandr Danyluk powiedział, że nowe konsultacje z MFW zostaną zakończone „tak szybko jak to możliwe”.

Reuters / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gan
    gan :

    „Międzynarodowy Fundusz Walutowy przełożył decyzję […] po to, by ocenić ekonomiczne skutki wprowadzonej niedawno pełnej blokady” <- Co za brednia. MFW cierpliwie poczeka, by kupić obligacje Kijowa w jeszcze lepszej cenie - bo to oznacza lepszy zysk na udzielonym kredycie.