Sprawa Szczerbca odłożona

Mer Lwowa Andrij Sadowy zawetował uchwałę rady miejskiej dotyczącą powołania komisji do zbadania polskich symboli w tym mieście, m.in. Szczerbca umieszczonego na Cmentarzu Orląt

Oznacza to, że radni mogą wrócić do tej sprawy dopiero we wrześniu, po powrocie z wakacji – wyjaśnił Wasyl Pawliuk, sekretarz Rady Miasta z ramienia partii Swoboda.

Z inicjatywą powołania komisji wystąpili w minionym tygodniu partyjni koledzy Pawliuka na prośbę – jak to ujęli – społeczności Lwowa. W ocenie kilku organizacji Szczerbiec na Cmentarzu Orląt jest oznaką „polskiej, okupacyjnej symboliki wojskowej” w mieście i dlatego też powinien zostać usunięty.

Swoboda nie ukrywała wówczas, że jej inicjatywy dotyczące Polski to efekt uchwał Sejmu i Senatu w sprawie 70-lecia zbrodni wołyńskiej, uznanej przez posłów i senatorów za „czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa” dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach z dawnych Kresów Wschodnich.

Lwowskie organizacje, które zażądały zdemontowania Szczerbca uważają, że na jego miejscu powinien stanąć katolicki krzyż.

Pawliuk podkreślił, że on sam jest przeciwnikiem wykorzystywania sporów historycznych w polityce.

– Dla mnie, członka partii Swoboda, Polska i naród polski są naszymi braćmi, przyjaciółmi i dobrymi sąsiadami. To, co stało się na Wołyniu jest straszliwą tragedią i dla was, i dla nas. Normalni ludzie to potępiają. Ani na Szczerbcu, ani na ukraińskich symbolach w Polsce polityki robić nie można – oświadczył.

W 2010 roku specjalna komisja powołana przez Lwowską Radę Obwodową uznała, że w obwodzie lwowskim znajduje się 13 polskich znaków o charakterze militarnym i antyukraińskim, które powstały wbrew prawu i powinny zostać usunięte. Był wśród nich m.in. Szczerbiec. Ówczesna ekspertyza nie zaowocowała żadnymi działaniami na rzecz demontażu tych symboli.

PAP/Rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  ostoya14 :

  LWÓW zawsze Polski .Jedynym okupantem tego miasta są jego obecni mieszkańcy z nadania tow Stalina.,, Z inicjatywą powołania komisji wystąpili w minionym tygodniu partyjni koledzy Pawliuka na prośbę – jak to ujęli – społeczności Lwowa. W ocenie kilku organizacji Szczerbiec na Cmentarzu Orląt jest oznaką „polskiej, okupacyjnej symboliki wojskowej” w mieście i dlatego też powinien zostać usunięty.I tylko oni powinni być usunięci.

    • Avatar
     wincentypol :

     Do Lipiński .Proszę oświecić mnie starego może niezbyt dokładnie zrozumiałem artykuł . Według mnie od kilku już lat samorząd Lwowa Poszukuje ,,polskiej okupacyjnej symboliki wojskowej” O ile się orientuję Symbolika wojskowa występuje przeważnie na nekropoliach czy spotkał Pan gdziekolwiek na świecie żeby była ona usuwana ? . Czy ponad 600 lat naszej państwowości na tych ziemiach także uważa Pan za okupację ? bo do takiego wniosku można dochodzić z Pańskiej wypowiedzi . Jeśli okupacja tych ziem przez sowietów od 1944 r nie ma żadnych podstaw prawnych bo jest złamaniem wszelkich reguł prawa międzynarodowego to spadkobiercy okupanta jak według Pana mają się nazywać ? ( Goście ,gospodarze??? o znamionach okupanta?) . A jeśli osobiście Pan uważa że są gośćmi we Lwowie to mam prostą receptę ,,Gość i ryba po 3 dniach śmierdzą ”więc niech się pakują i wracają tam skąd przyszli . Panie Lipiński i za komuny i teraz nie zginałem karku i nie szedłem na zgniły kompromis który ma w swoim kodzie zapisaną kapitulację . Na portalu kresowym mam prawo do wyrażania swoich poglądów może i sprzecznych z innymi uczestnikami ale od tego jest dyskusja (poza nielicznymi wyjątkami) . Jeśli gość tego portalu P. ,, Parnikoza” ma inne zdanie niech je uzasadni . Przypomnę Panu takie powiedzenie jednego z Konfederatów Barskich Jeśli podróżujesz po ukrainie nie zapominaj oglądać się za siebie ,coś w tym jest. Ja osobiście wyznaję zasadę że Jestem Polakiem i mam Polskie obowiązki .Czy to się komu podoba czy nie i nie ma takiej siły co by mnie powstrzymała . Prezentowanie innego stanowiska kończy się tak jak ostatnia wizyta Prezydenta i ma szczęście że to było tylko jajko a nie nóż czy kula pistoletowa. Przestańmy wreszcie wyznawać religię:,, Polacy nic się nie stało”…….Bo stała się rzecz straszna dla naszej państwowości utraciliśmy 40 % terytorium i 90 % dóbr kultury narodowej . A podchodzenie do sprawy w białych rękawiczkach kończy się tak jak planują ukraińcy . a na to nie ma zgody przynajmniej z mojej strony.