Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się w niemieckim mieście Goslar z szefem dyplomacji Turcji Mevlütem Cavusoglu.

Jeszcze przed spotkaniem niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że politycy będą rozmawiać również o „trudnych sprawach” w stosunkach dwustronnych, w tym o aresztowaniach niemieckich obywateli w Turcji.

Aktualnie w więzieniach w Turcji znajduje się siedmiu obywateli Niemiec, wśród nich niemiecko-turecki korespondent dziennika „Die Welt” Deniz Yücel. Według Berlina chodzi o politycznie motywowane zarzuty.

CZYTAJ TAKŻE: Erdogan wezwał Turków w Niemczech do głosowania przeciw Merkel

Już po rozmowie z szefem tureckiej dyplomacji w cztery oczy Sigmar Gabriel oświadczył, że rozmowa dotyczyła również dziennikarza „Die Welt”. Zdementował jednak pojawiające się w mediach informacje, wedle których od rozwiązania tej sprawy zależy wznowienie eksportu broni do Turcji. Szef niemieckiej dyplomacji zaznaczył, że będzie chciał wyjaśnić, czy możliwa będzie dostawa specjalnego sprzętu ochronnego dla tureckich żołnierzy walczących przeciwko ISIS.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przed wizytą w Niemczech turecki minister opowiadał się za „nowym początkiem” we wzajemnych relacjach. Po spotkaniu oświadczono, że szefowie dyplomacji Niemiec i Turcji chcą wznowienia posiedzeń wspólnej komisji gospodarczej resortów gospodarki obu krajów. Zapowiedziano również wznowienie dialogu strategicznego.

Podróż Cavusoglu to rewizyta złożona Sigmarowi Gabrielowi. W listopadzie zeszłego roku szef niemieckiego MSZ pojechał do Antalyi.

Relacje na linii Ankara-Berlin pozostają napięte od okołu dwóch lat. W czerwcu 2016 niemiecki parlament przyjął rezolucję w której uznał rzeź Ormian za ludobójstwo. Po nieudanym puczu w lipcu 2016 Ankara przeprowadziła masowe aresztowania osób podejrzanych o wspieranie zamachu stanu. Sytuacja zaogniła się wiosną 2017 przed referendum konstytucyjnym w Turcji. Niemcy zabroniły wtedy występów tureckich polityków na swoim terytorium, a w odpowiedzi prezydent Erdogan zarzucił kanclerz Angeli Merkel posługiwanie się „nazistowskimi metodami”.

Kresy.pl / dw.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz