Chińczycy mają budować morską bazę wojskową niedaleko portu Gwadar w Pakistanie, podczas gdy pomiędzy Waszyngtonem a Islamabadem rośnie napięcie z powodu obcięcia pomocy finansowej przez USA.

Według informacji podanych w sobotę przez South China Morning Post (SCMP) chińska baza wojskowa w Pakistanie powstanie z powodu „specyficznych wymagań” okrętów wojennych, których nie mogą spełnić porty handlowe.

Cytowane przez SCMP źródło miało powiedzieć: Port Gwadar nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego zabezpieczenia dla okrętów wojennych. Panuje tam wielki bałagan. Nie jest to dobre miejsce dla utrzymania odpowiedniego wojskowego wsparcia logistycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny grożą Indiom dozbrojeniem Pakistanu w rakiety zdolne do przenoszenia głowic atomowych

Chiński analityk wojskowy, Zhou Chenming, powiedział w komentarzu dla dziennika, że Chiny muszą zbudować bazę w Gwadar dla swoich okrętów wojennych, ponieważ tamtejszy port znajdujący się już pod chińską administracją zmienił się w obiekt cywilny. Gwadar ma lokalizację strategiczną, położony jest w Zatoce Omańskiej, w pobliżu Zatoki Perskiej. Jest on kluczowym portem dla chińsko-pakistańskiego korytarza ekonomicznego oraz ważnym elementem tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek Pakistan nazwał „kontrproduktywną” decyzję Stanów Zjednoczonych o zawieszeniu milionów dolarów pomocy wojskowej dla Islamabadu.

Oświadczenie zostało wydane dzień po tym jak rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że Stany Zjednoczone zamrożą przynajmniej 900 milionów pomocy wojskowej do czasu kiedy Islamabad przestanie wspierać afgańskich talibów i innych ekstremistów. Obcięciem funduszy groził już w zeszłym tygodniu Donald Trump, który oskarżył Pakistan o dawanie schronienia ekstremistom.

Kresy.pl / scmp.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz