Według Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych Polacy pozostają sceptyczni wobec ułatwienia dostępu do broni palnej.

W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS 57,5 proc. respondentów uznało, że ułatwienie dostępu do broni palnej zmniejszy ich poczucie bezpieczeństwa, przy czym 27,7 proc. uznało, że „zdecydowanie zmniejszy”. Natomiast 18,1 proc. pytanych zadeklarowało, że łatwiejszy dostęp do broni zwiększyłby ich poczucie bezpieczeństwa – u 8,3 proc. w stopniu zdecydowanym. 15,4 proc. Polaków uznało, że ułatwienie dostępu do broni pozostałoby bez wpływu na ich poczucie bezpieczeństwa.

Relacjonujący we wtorek badania portal rp.pl zwraca uwagę na duże różnice odpowiedzi mężczyzn i kobiet. Wśród kobiet aż 68 proc. respondentów uznało, że łatwiejszy dostęp do broni zmniejszy ich poczucie bezpieczeństwa, podczas gdy wśród mężczyzn odpowiedzi takich było 46 proc. O zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa w takim przypadku mówiło tylko 7 proc. kobiet i 31 proc. mężczyzn.

Zdecydowanie najwyższy odsetek osób obawiających się ułatwienia dostępności do broni palnej pojawił się wśród najmłodszej grupy respondentów, do 29 roku życia, wśród których aż 74 proc. uznało, że zmniejszyłby on ich poczucie bezpieczeństwa. Koresponduje to również z faktem, że najwyższa proporcja takich odpowiedzi padła wśród badanych wskazujących TikTok jako swoje źródło informacji, wśród których było ich 91 proc. Niewiele mniej padło ich ze strony używających w ten sposób Instagram (83 proc.)

Więcej od średniej sceptyków wobec ułatwienia dostępu do broni palnej było także wśród zwolenników obecnej opozycji (65 proc.), osób o poglądach lewicowych (83 proc.), mieszkańców małych i średnich miast (po 66 proc.), osób z średnim wykształceniem (65 proc.).

Czytaj także: Morawiecki zapowiedział nowe regulacje dostępu do broni 

rp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. r2d2
    r2d2 :

    Sądzę że w Polsce brakuje odpowiedniej polityki, prowadzącej do wytworzenia tzw. „kultury posiadania broni” którą możemy zaobserwować np. w Finlandii czy Austrii. Warto wspomnieć, że pomimo „trudnego” położenia (pomiędzy byłymi wrogami Rosja – Niemcy) Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych krajów w Europie. Przypadek? …. nie sądzę.
    źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/polacy-sa-niemal-najbardziej-rozbrojeni-w-europie/10dt58q