Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, większość Polaków chce aby Polska ubiegała się o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty wojenne.

CBOS zapytał respondentów o to czy  Polska powinna ubiegać się o reparacje wojenne od Niemiec. Zdecydowanie zgodziło się z taką propozycją 31% badanych a raczej zgodziło się 23%. Oznacza to, że większość Polaków popiera działania które miałyby na celu wysunięcie roszczeń wobec Niemiec o odszkodowania za straty i zniszczenia jakie III Rzesza spowodowała w Polsce w czasie drugiej wojny światowej.

Wśród respondentów 23% wypowiedziało się raczej przeciw podnoszeniu kwestii reparacji. Zdecydowanie przeciw takiej opcji wypowiedziało się 13% pytanych. 10% wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Co ciekawe badani w popierali wszczęcie wobec Niemiec działań na rzecz uzyskania reparacji, nawet jeśli nie byli przekonani co do sukcesu takich działań. Bowiem 45% respondentów uznało, że Polska może na żądaniach reparacji więcej stracić niż zyskać. Tylko 31% pytanych wierzył w zyski z wysunięcia ewentualnych roszczeń. 24% nie umiało określić, czy większe są zagrożenia czy szanse związane z takim działaniem. 60% respondentów uznało, że może ono wywołać roszczenia Niemiec wobec polskich Ziem Zachodnich. Jednak 25% zapytanych nie obawiało się takiej możliwości.

70% badanych uznało żądania reparacyjne wobec Berlina na moralnie słuszne, przeciwnego zdania było 18%. Zauważalne są różnice wśród elektoratów poszczególnych partii. Poparcie dla reparacji jest znacznie wyższe wśród wyborców PiS (80%) i Kukiz’15 (71%) niż Platformy Obywatelskiej (19%) i Nowoczesnej (20%).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj także: Wóycicki: Żądanie reparacji od Niemiec jest niemoralne

wiadomosci.radiozet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz