Święto Ukraińskiej Pamięci Narodowej w Przemyślu zgromadziło około 1000 uczestników.

Wczoraj, 11. czerwca, ulicami Przemyśla około 1000 osób przeszło w dorocznym marszu organizowanym przez środowiska ukraińskie. Oficjalnie była to procesja, której organizatorem była greckokatolicka parafia archikatedralna w Przemyślu. Organizowane w Przemyślu uroczystości mają w założeniu upamiętnić sojusz Piłsudski-Petlura i oddać cześć żołnierzom Ukraińskiej Armii Ludowej walczącej z bolszewikami, spoczywającym na cmentarzu w przemyskich Pikulicach.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Obchody rozpoczęło nabożeństwo w greckokatolickiej bazylice archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela. Potem uczestnicy obchodów prowadzeni przez kapłanów greckokatolickich przy dźwiękach melodii wojskowych wygrywanych przez ukraińską orkiestrę wojskową przeszli ulicami miasta na cmentarz wojenny przy ul. Kasztanowej. Ponad tłumem powiewały ukraińskie flagi, było widać także kilka flag polskich.

W ukraińskim święcie wzięli udział m.in. przewodniczący ZUwP Piotr Tyma, Janusz Onyszkiewicz i Krzysztof Stanowski. Z Ukrainy przyjechali m.in. mer Lwowa Andrij Sadowyj, szef administracji obwodu lwowskiego Ołeh Synutka, szef lwowskiej rady obwodowej Ołeksandr Hanuszczyn oraz inni urzędnicy i deputowani.

Przed ukraińskim marszem informowano, że grupa osób organizuje kontrmanifestację, pod hasłem „Nie dla pochodu banderowców przez Przemyśl”. Miałaby ona być wyrazem sprzeciwu wobec ukraińskiej parady. Organizatorem kontrmanifestacji miała być społeczność „Przemyśl przeciwko banderowcom”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według mediów obyło się bez incydentów, jednak na opublikowanych w internecie filmach widać grupę osób, które podczas przejścia pochodu odtworzyły z taśmy i odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego (według TVP nagranie puszczono z jednego z okien). Słychać było także okrzyki „Polska antybanderowska”. Osoby te zostały odseparowane od uczestników marszu kordonem policji, która w znacznej liczbie ochraniała marsz. Na jednym z filmów widać, jak przechodzący mężczyzna wykonał wobec Polaków wulgarny gest.

Na cmentarzu w Pikulicach odprawiono Panachydę, czyli nabożeństwo żałobne.

W ubiegłym roku, pod koniec czerwca, podczas demonstracji Ukraińców doszło do kontrmanifestacji. Podczas przemarszu ulicami Przemyśla, jeden z Ukraińców biorących w niej udział krzyczał: „Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć”. Uczestnicy wznosili też głośno banderowskie hasło: „Sława Ukrajini! Herojam Sława!”. Demonstrujący Polacy zerwali z jednego z Ukraińców koszulę w czerwono-czarnych barwach.

Kresy.pl / Nowiny24 / zaxid.net / YouTube / TVP

Czytaj kolejny artykuł
9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Piotrx
  Piotrx :

  https://przemysl.pl/46808/oswiadczenie-apel-prezydenta-miasta-w-sprawie-procesji-religijnej-na-cmentarz-przy-ul-kasztanowej.html

  „…..Organizatorem tego wydarzenia religijnego jest Parafia archikatedralna obrządku greckokatolickiego pw. Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, a nie jak błędnie podają niektóre źródła w internecie Związek Ukraińców w Polsce. Powtórzę więc jeszcze raz – jest to procesja religijna….”

  Nadal nie rozumiem skoro to jest „procesja religijna” to co robi w niej orkiestra wojskowa w mundurach obcego państwa grająca pieśni wojskowe oraz ukraińskie flagi narodowe? kto wydał pozwolenie na przyjazd i udział tej orkiestry w tym marszu , przepraszam „procesji religijnej” ? Ciekawe czy grali „Czerwoną Kalinę”?

  „….Tylko dla wyjaśnienia wciąż powtarzanych, a nieprawdziwych informacji dodam, że Prezydent Miasta nie wydaje zgody na procesję, ponieważ wydarzenie, jako zgromadzenie odbywane w ramach działalności kościoła, nie podlega przepisom ustawy Prawo o zgromadzeniach, a także ustawy Prawo o ruchu drogowym….”

  Mam tutaj wątpliwość , może ktoś lepiej zorientowany to wyjaśni:

  USTAWA
  z dnia 17 maja 1989 r.
  o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej

  Kult publiczny

  Art. 15. 1. Organizowanie kultu publicznego i jego sprawowanie podlega władzy kościelnej.

  2. 12) Publiczne sprawowanie kultu nie wymaga zawiadomienia, jeżeli odbywa się:

  1) w kościołach, kaplicach, budynkach kościelnych i na gruntach kościelnych oraz w innych pomieszczeniach służących katechizacji lub organizacjom kościelnym;

  2) w innych miejscach, z wyłączeniem dróg i placów publicznych oraz pomieszczeń użyteczności publicznej; publiczne sprawowanie kultu na drogach, placach publicznych oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej podlega uzgodnieniu z właściwym organem sprawującym zarząd lub upoważnionym do dysponowania nimi.

  Czy więc faktycznie nie musi to być uzgadniane i jaki organ sprawuje zarząd nad drogami miejskimi ?

 2. Gunner
  Gunner :

  Zgadzam się z opinią Piotrxa na temat samego zgromadzenia. Oprócz kilku sztandarów sakralnych na czele procesji oraz kilku duchownych greckokatolickich, w oczy rzucała się spora liczba flag ukraińskich (zaznaczam ukraińskich, ponieważ jak wspomniano wyżej w owym pochodzie znalazły się również flagi polskie!).
  Jako obserwatora poruszyły mnie najbardziej dwie kwestie: liczba policjantów zaangażowanych w ochronę powyższego marszu oraz liczba zgromadzonych Polaków. Tych pierwszych, zarówno umundurowanych jak i nie, było… dużo, co po części oddaje powyższe nagranie. Natomiast bardzo zawiodła mnie postawa mieszkańców Przemyśla jak i innych obywateli polskich, którzy w bardzo małej liczbie, zaledwie kilkudziesięciu osób pojawili się na tym pochodzie. Jednak warto wyrazić uznanie dla tych, którzy tam się znaleźli.
  Znając odpowiedź na pytanie użytkownika Piotrxa, odpowiem: czerwona kalina została odśpiewana przez grupkę mężczyzn. Doszło tym samym do paradoksu, otóż polscy policjanci, ochraniali uczestników marszu śpiewających hymn zbrodniczej organizacji.
  Ocenę powyższego wydarzenia pozostawiam czytelnikom do oceny.

  • sugarless
   sugarless :

   ,Czerń dziegciem znaczone przeklęta……Ukraina to państwo sztuczne , wykreowane przez wiedeńskich dyplomatów ,stworzono Frankenstein który dokonał rzezi wołyńskiej, i ,ukraina to tereny kresowe Polski przedrozbiorowej ,to co powstało w 1991 roku w wyniku rozpadu ZSRR to sztuczny twór ,z jaką przeszlością ???? prawosławni mieszkańcy tych terenów to Rusini mieszkający obok katolików Polaków ,historia tych terenów to historia Polski , i tego żaden rezun analfabeta nie zmieni , odwoływanie się do historii satanistyczno- kryminalnej organizacji upa to świadectwo bandytyzmu czerni leśnej z terenów Galicji ………