„Europejska Partia Ludowa musi ochronić Europę przed zagrożeniem nacjonalizmu” – powiedział szef EPL i były premier Polski Donald Tusk w piątkowym wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”.

Tusk stwierdził, że nie zamierza rozmawiać z „suwerenistami”, takimi jak Matteo Salvini, przewodniczący Ligi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„W polityce rozmowa jest zawsze lepsza od konfliktu, ale żeby rozmawiać, trzeba mieć wspólny grunt. A to nie jest tylko kwestia polityczna, ale także ludzka, dotyczy bowiem systemu wartości” – mówił.

„Flirt z radykałami grozi tym, że można znaleźć wspólne odczucia i ulec ich wpływom. Nie jest trudno się zmienić, gdy wchodzi się z nimi w dialog”.

Na pytanie, czy w Europejskiej Partii Ludowej znajdzie się miejsca dla Fideszu, Tusk odpowiedział, że to Orban musi podjąć decyzję, czy zamierza przyłączyć się do „systemu wartości” reprezentowanego przez europejskich chadeków.

„Gdy zostałem wybrany na przewodniczącego EPL, Orban powiedział, że EPL skręca w lewo. Jeśli uznamy zatem, że moralność, wolność myśli i demokracja liberalna mają charakter lewicowy, to możecie nazwać mnie lewicowcem”.

Tusk dodał, że szef węgierskiego rządu może wyrażać swoje opinie na różne tematy, ale „kością niezgody” jest „codzienna sytuacja polityczna na Węgrzech”. „Jeśli ktoś twierdzi, że nie chce w swoim kraju demokracji liberalnej, to dla mnie kończy się pole do dyskusji”.

Szef EPL przyznał w wywiadzie, że w sprawach migracji można mieć jednoznaczne stanowisko, ale jego zdaniem Orban wykorzystał kryzys migracyjny jako pretekst do „zakwestionowania Unii Europejskiej, demokracji, tolerancji i współistnienia”.

W ocenie Tuska brak porozumienia Wspólnoty ws. migracji wynikał z samej istoty problemu, który ocenił jako „nierozwiązywalny”. Przy okazji przyznał, że Unia Europejska nie podjęła wystarczających działań w celu lepszej kontroli granic.

Zdaniem byłego premiera polskiego rządu, za kryzys migracyjny nie można obarczać wyłączną odpowiedzialnością Angeli Merkel. Otwarcie granic miało być formą pomocy dla Węgier oraz należy oddzielić „słuszne podejście” od skutków, jakie ta polityka wywołała.

Tusk w wywiadzie ocenił również Emmanuela Macrona jako „jednego z najlepszych obrońców demokracji liberalnej”. Podkreślił jednak, że nie zgadza się z ostatnimi słowami prezydenta Francji dotyczącymi Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przewodniczący EPL odniósł się także do Brexitu. Jego zdaniem w przypadku pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, większymi „hamulcowymi” i tak byliby Jarosław Kaczyński oraz Matteo Salvini.

Przeczytaj także: Orban komentuje wypowiedź Tuska – nie wyklucza „opuszczenia skręcającej w lewo” EPL

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / lastampa.it

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz