Cerkiew postawiono na uroczysku Wołczak, w miejscu gdzie w 1943 roku swoją bazę wypadową na polskie wioski miały oddziały UPA.

W ufundowanej przez wołyński oddział partii Swoboda cerkwi Wszystkich Świętych Ziemi Ukraińskiej odbyła się pierwsza uroczysta liturgia. Cerkiew postawiono na uroczysku Wołczak w rejonie turzyskim, w miejscu gdzie swoją bazę w 1943 roku utworzyły lokalne oddziały UPA. Nabożeństwo odprawił duchowny Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego ojciec Mikołaj.

Jak podaje strona internetowa Swobody, na nabożeństwo inauguracyjne, które odbyło się 18. czerwca br. do Wołczaka przybyły liczne delegacje członków Swobody z Łucka, Kowla i z rejonów turzyskiego, ratnowskiego, szackiego i starowyżewskiego. Przyjechał także autobus z dziećmi i nauczycielami z okolic Wyżwy Starej. Obecni byli miejscowi politycy Swobody, w tym zastępca szefa wołyńskiej rady obwodowej Ołeksandr Pyrożyk oraz deputowany rady obwodowej Jurij Poliszczuk.

Po liturgii o. Mikołaj podziękował swobodowcom za ufundowanie świątyni. Według strony internetowej Swobody wyraził nadzieję, że „z taką nacjonalistyczną siłą Ukraina z pewnością odzyska chwałę minionych pokoleń i odniesie swoje największe zwycięstwo.”

Uczestnicy uroczystości zapoznali się także z ekspozycją muzeum pod otwartym niebem oraz złożyli kwiaty pod znakiem pamięci. Przygotowano dla nich także „powstańczą strawę” i występy artystyczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W 1943 roku w położonym w lasach świnarzyńskich Wołczaku kwaterowało silne zgrupowanie UPA z Porfirijem Antoniukiem „Sosenką” na czele. Oddziały te odpowiadały za szereg zbrodni popełnionych w okolicznych polskich miejscowościach podczas rzezi wołyńskiej.

Przypomnijmy, że w tym roku przypada 75. rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wołyńska rada obwodowa, na wniosek deputowanych Swobody ogłosiła rok 2017 rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy uczcili rocznicę boju UPA z NKWD pod Hurbami [+FOTO]

Kresy.pl / svoboda.org.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz