Gdyby w ubiegłym tygodniu odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, wygrałoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z niewielką przewagą nad Koalicją Europejską. Swoich przedstawicieli do Europarlamentu wprowadziłyby również Wiosna, Kukiz’15 i Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. W sondażu zwraca uwagę wysoki odsetek osób młodych chcących głosować na Konfederację.

Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego w dniach 17-18. maja br. dla “Dziennika Gazety Prawnej”, dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl przez IBRIS, na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 37,9 proc. ankietowanych. Koalicja Europejska może liczyć na 34,7 proc. głosów. W porównaniu do badania IBRIS sprzed 3 tygodni partia rządząca traciła prawie 1 pkt. procentowy a Koalicja Europejska zyskała prawie 2 pkt. procentowe.

Pozostałe ugrupowania mogą pochwalić się tylko jednocyfrowym poparciem. Oddanie swojego głosu na Wiosnę Roberta Biedronia zadeklarowało prawie 7,6 proc. ankietowanych. Ponad progiem wyborczym znalazłyby się jeszcze Kukiz’15 i Konfederacja z 5,5-procentowym poparciem. Lewica Razem zyskała w sondażu 2,2 proc. poparcia. Nie wiedziało, na kogo głosować 6,54 proc. ankietowanych.

Jak zauważyło RMF FM, w wynikach sondażu rzuca się w oczy wysokie poparcie najmłodszych wyborców dla Konfederacji. Chciało na nią głosować 32 proc. ankietowanych w wieku do lat 29 oraz 20 proc. w przedziale wiekowym między 29 a 39 lat. Ponadprzeciętne poparcie rzędu 12-13 proc. zyskała w tych grupach wiekowych również Wiosna. “Na tej podstawie można chyba zaryzykować twierdzenie, że spora część młodego elektoratu wybiera ugrupowania nowe i od sporu głównego [między PO a PiS – red.] odległe” – stwierdza RMF FM. Wśród najmłodszych wyborców największy jest również odsetek osób, które nie wiedzą, na kogo oddać swój głos.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na głosy starszych wyborców i elektoratu wiejskiego. Na partię rządzącą chce głosować połowa mieszkańców wsi.

Uczestników badania zapytano także, czy głośny film braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu” będzie miał wpływ na wynik wyborów. Najwięcej ankietowanych (35,3 proc.) wybrało odpowiedź “raczej nie”. 27,8 proc. zapytanych było zdania, że film “raczej” wpłynie na wynik wyborów. Odpowiedź “nie wiem/trudno powiedzieć” wskazało 18,3 proc. O tym, że film zdecydowanie nie wpłynie na wynik wyborów było przekonanych 10,7 proc. ankietowanych. Jedynie 7,9 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie tak”.

CZYTAJ TAKŻE: Wśród najmłodszych polskich wyborców wygrywa eurosceptyczna Konfederacja

Kresy.pl / rmf24.pl / gazetaprawna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply