Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Po 33 latach przerwy na trasę Ostrołęka–Łomża wróciły pociągi pasażerskie. Premier Donald Tusk, który uczestniczył w pierwszym przejeździe, zapowiedział bezpośrednie połączenia Łomży z Ostrołęką, Białymstokiem i Olsztynem, a w przyszłym roku także z Warszawą.
W sobotę odbył się pierwszy po 33 latach przejazd pociągu pasażerskiego na trasie Ostrołęka–Łomża. Jednym z pasażerów był premier Donald Tusk, który mówił o przywracaniu połączeń kolejowych w mniejszych ośrodkach.
Dr Kazimierz Wóycicki w sobotę w rozmowie z „Rzeczpospolitą” po raz kolejny bronił swoich tez dotyczących UPA, Wołynia i polskiego podziemia. Wypowiedź padła po burzy wywołanej jego wcześniejszym występem w TVP Info, gdzie zestawił Armię Krajową z Ukraińską Powstańczą Armią.
Piotr Heszen, dyrektor biura koła poselskiego Konfederacji Korony Polskiej, wziął udział w obchodach Dnia Rosji w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Jak przekazał Interii, wizyta była „uzgodniona/rekomendowana” przez Grzegorza Brauna. W wydarzeniu uczestniczył także Mateusz Piskorski.
W czwartek 11 czerwca w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie odbyły się obchody Dnia Rosji. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się politycy związani z Konfederacją Korony Polskiej Grzegorza Brauna.
Południowe przedmieście stolicy Libanu - Bejrutu znów zostało zbombardowane przez Izraelczyków. Przedmieście to - Dahija jest zamieszkane przez libańskich szyitów.
Dlatego właśnie to Dahija jest najczęstszym w Bejrucie celem ataków izraelskiego lotnictwa. Była nim także w niedzielę. Izraelczycy ogłosili, że ich celem była "infrastruktura Hezbollahu". Atak na libańską stolicę miał być odwetem za wlot kilku dronów lub pocisku jest organizacji polityczno-wojskowej nad terytorium państwa syjonistycznego. „Izrael nie będzie tolerował ostrzału swojego terytorium” – głosi oświadczenie premiera Binjamina Netanjahu i ministra obrony Israela Kaca, zacytowane przez Al Jazeerę.
Hezbollah miał ostrzelać cele w okolicy znajdujących się przy granicy Libanu osiedli Szomera i Szlomi. Wywołało to alarmy na znacznym obszarze północnego Izraela.
„Die Welt” skrytykował decyzję Wołodymyra Zełenskiego o nadaniu jednej z ukraińskich jednostek nazwy „Bohaterów UPA”. Autor komentarza ocenił, że Polska ma rację, sprzeciwiając się tej decyzji, i wskazał na zbrodnie popełnione przez UPA na Polakach oraz pomoc w mordowaniu Żydów.
Pod koniec maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał nazwę „Bohaterów UPA” Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych „Północ” Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, co wywołało sprzeciw w Polsce i reakcję niemieckiego dziennika „Die Welt”.
W wydanym dekrecie Zełenski wyjaśnił, że decyzję podjął „w celu przywrócenia historycznych tradycji narodowego wojska oraz uwzględniając wzorowe wykonywanie powierzonych zadań podczas obrony integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy”.
W nocy z piątku na sobotę ukraińskie drony zaatakowały port morski w rejonie temriuckim nad Morzem Azowskim. Do kolejny już atak na tę instalację i kolejny w ostatnich tygodniach atak na infrastrukturę do eksportu surowców energetycznych w regionie nadczarnomorskim.
Według gubernatora obwodu Wienjamina Kondratjewa w ataku na instalacje portowe zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Jak napisał urzędnik na swoim kanale Telegram, w instalacji wybuchł pożar. W gaszenie pożaru zaangażowano w sobotę prawie 100 osób i 30 jednostek sprzętu pożarniczego, jak zrelacjonował portal Meduza.
Według ukraińskiego kanału Exilenova+, zaatakowano kompleks portowy Tamanieftiegazu. Na jego terenie powstały dwa ogniska pożarowe.
Nowy sondaż: Konfederacja i Korona Brauna z łącznym wynikiem wyższym niż PiS