18 mld dolarów – tyle miał przekazać swojej fundacji kontrowersyjny miliarder George Soros w ciągu kilku ostatnich lat.

Amerykański miliarder George Soros przekazał swojej fundacji Open Society Foundations 18 mld dolarów, większość ze swojego majątku szacowanego w sumie na 23 mld dolarów. – podają amerykańskie media, m.in. New York Times, powołując się na źródła w OSF.

Fundacja Sorosa już wcześniej dysponowała miliardami, lecz w ostatnich latach 87-letni obecnie miliarder „po cichu” zwiększył wielkość transferów do 18 mld dolarów. Informacje o tym ujawniono jednak dopiero wczoraj. Agencja Reuters podaje, że przedstawiciele fundacji Sorosa nie skomentowali tych doniesień.

Według danych podawanych na stronie fundacji, Open Society Foundations od założenia w 1979 roku wydała prawie 14 mld dolarów. Jak pisze New York Times, fundacja Sorosa „promuje demokrację i prawa człowieka w ponad 120 krajach. W ostatnich latach zwiększyła swoje zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi inwestując w programy ochrony gejów i lesbijek a także zmniejszenia zjawiska naruszania prawa przez policję”. Jest także głównym sponsorem Partii Demokratycznej w USA.

W Europie Soros popiera m.in. pomysły tzw. relokacji uchodźców. Jego zdaniem EU powinna przyjmować 1 mln uchodźców rocznie. Kilka miesięcy temu na Forum Ekonomicznym w Brukseli nazwał Węgry „państwem mafijnym” w związku ze sprzeciwem wobec przyjmowania migrantów. Jak informowaliśmy, otwarcie zaatakował władze Polski i Węgier, które jego zdaniem „spiskują” przeciwko UE. Poparł też niemiecką inicjatywę, by zagrozić obu krajom odebraniem im znacznej części funduszy europejskich.

PRZECZYTAJ:
Soros: UE powinna przyjmować co najmniej milion uchodźców rocznie
Soros atakuje Węgry i Polskę na Forum w Brukseli [+VIDEO]

Gigantyczna darowizna Sorosa uczyniła z OSF drugą pod względem zamożności organizację filantropijną w USA. Obecnie wyprzedza ją tylko fundacja Billa i Melindy Gatesów z wpływami w wysokości około 40 mld dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Orban: George Soros zniszczył życie milionów Europejczyków

Kresy.pl / NYT / Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz