Opracowany przez unijną komisarz ds. równości dokument dotyczący „komunikacji inkluzywnej” postuluje, by oficjalnie nie używać takich sformułowań jak „panie i panowie”, „obywatel” czy określeń kojarzących się z chrześcijaństwem, jak „Boże Narodzenie” i „Maria”. Po fali krytyki KE zapowiedziała poprawki.

Media opisują sprawę nowego, wewnętrznego przewodnika ​Komisji Europejskiej dotyczącego „komunikacji inkluzywnej”. Został opracowany przez eurokomisarz ds. równości, Helenę Dalli. Twierdziła, że pomoże on „nikogo nie urazić”.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Z australijskiego obozu kwarantanny Howard Springs w Darwin uciekło trzech nastolatków. Zarządzono za nimi pościg – finalnie uciekinierów złapano. Okazało się, że żaden nie był zarażony koronawirusem.

W środę na konferencji prasowej dotyczącej COVID, szef ministrów Terytorium Północnego Michael Gunner potwierdził, że osoby w wieku 15, 16 i 17 lat uzyskały negatywny wynik testu na obecność wirusa.

Według policji trzech nastolatków nie miało kontaktu z członkami lokalnej społeczności.


Tygodniowy przegląd wydarzeń związanych z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

- KRYZYS MIGRACYJNY - przez cały tydzień dochodziło do prób siłowego przekroczenia granicy; w okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią; na granicy wschodniej UE liczba nielegalnych przekroczeń wzrosła o 1444% w ciągu ostatniego roku;  po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa ok. 3 tys. migrantów; Policja zatrzymała w środę grupę liberalnych polityków chcących wjechać do strefy przy granicy z Białorusią; premier zwołał spotkanie z przedstawicielami partii opozycyjnych ws sytuacji bezp. nar. Polski, miało być ono "konstruktywne"; istnieje możliwość przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy; obcokrajowcy stanowią prawie 70 proc. poszukwianych w związku z organizacją nielegalnej imigracji; do Iraku i Syrii specjalnymi samolotami wróciło już z Białorusi ponad 2500 obywateli tych krajów; prezydent RP wyraził zgodę na pobyt w Polsce wojsk brytyjskich i estońskich; koszt leczenia nielegalnych imigrantów wyniósł niemal 1 mln zł; pieniądze przekazane Białorusi UE przeznaczane są na propagandę; 45 proc. ankietowanych Niemców sprzeciwiało się wpuszczaniu imigrantów do kraju; Łotwa zakończyła budowę tymczasowego ogrodzenia z drutu kolczastego na 37-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią; UE i USA nałożyły na Białoruś nowe sankcje; Białoruś zapowiedziała "twarde, asymetryczne" działania; Łukaszenko zagroził Polsce, że jeśli zamknie granicę z Białorusią, to on jest gotów zablokować przesył surowców energetycznych z Rosji; KE zawiesiła dotychczasowe przepisy azylowe na wniosek Polski, Litwy i Łotwy.


Opolska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec trzech obywateli Gruzji. Zarzuca się im m.in. 11 włamań do mieszkań w Opolu.

Prokuratura Rejonowa w Opolu poinformowała w czwartek o zakończeniu śledztwa przeciwko trzem obywatelom Gruzji, którym zarzuca się udział we włamaniach do mieszkań na terenie Opola. Skierowany do Sądu Rejonowego w Opolu akt oskarżenia obejmuje trzech mężczyzn: 29-letniego Zakariego T., 42-letniego Giorgija B. oraz 38-letniego Tamaza K.

W maju br. w Opolu doszło do serii włamań do lokali mieszkalnych. Jak podają śledczy, sprawcy do wnętrza mieszkań przedostawali się zawsze w ten sam sposób – poprzez siłowe wyłamanie wkładek zamków. Kradli cenne przedmioty niewielkich rozmiarów, ale zrobili wyjątek dla kożucha.


Europa na skutek działań niemieckich ma iść ku federalizacji, a owa federalizacja to odrzucenie suwerenności poszczególnych państw, które są w Unii Europejskiej, na rzecz suwerenności europejskiej. Ta propozycja została sformułowana przez Niemców, a to oznacza przekreślenie pamięci historycznej XX wieku - oświadczył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie spotkania liderów europejskich partii prawicowych i konserwatywnych w Warszawie. Lider PiS powiedział, że "ofiarę, i to ofiarę niebywałych zbrodni, nieznanych w dużej mierze na Zachodzie, próbuje się przedstawić jako współsprawcę".

W czasie sobotniego spotkania głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Kaczyński odniósł się do propozycji, która została przedstawiona "w trakcie rokowań o powołanie nowego rządu RFN". Wskazał, że chodzi o dążenia do federalizacji europejskiej pod prymatem Niemiec. "Europa na skutek działań niemieckich ma iść ku federalizacji, a owa federalizacja to odrzucenie suwerenności poszczególnych państw, które są w Unii Europejskiej, na rzecz suwerenności europejskiej. Warto się zastanowić nad tą propozycja i wyciągnąć z niej wnioski. Po pierwsze istotne jest to, że ta propozycja została sformułowana przez Niemców, bo to oznacza przekreślenie pamięci historycznej XX wieku" - powiedział Kaczyński, cytowany przez PAP.

"Pamięć historyczna XX wieku budowała w Europie pewien typ wrażliwości, który prowadził Niemcy do samoograniczenia, jeśli chodzi o ich działania i ambicje" - dodał lider PiS. "To było istotne, a dziś jest odrzucane. Proszę wybaczyć mi pewien partykularyzm i odniesienie się do własnego kraju, ale ten typ wrażliwości jest w dalszym ciągu odnoszony do państw, które były ofiarami Niemiec, w szczególności w czasie II wojny światowej" - podkreślił. Zaznaczył, że "ofiarę, i to ofiarę niebywałych zbrodni, nieznanych w dużej mierze na Zachodzie, próbuje się przedstawić jako współsprawcę".


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest