Co trzeci ankietowany zagłosowałby w wyborach parlamentarnych na Prawo i Sprawiedliwość – pokazują wyniki badania IBRiS dla Onetu. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Trzecie miejsce zajął ruch Szymona Hołowni Polska 2050.

Opublikowane w piątek wyniki sondażu IBRiS dla Onetu pokazują, że 33 proc. badanych wyraża poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wzrost o 4,3 pkt proc. w porównaniu do badania z listopada). Koalicja Obywatelska cieszy się z kolei poparciem 22,3 proc. respondentów (spadek o 2,4 pkt proc.). Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 uplasował się na trzecim miejscu z wynikiem 11 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.). W Sejmie znalazłyby się także Lewica (7,1 proc., wzrost o 0,1 pkt proc.) i PSL (6,1 proc., wzrost o 1 proc.).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Konfederacja znalazła się pod progiem wyborczym – 4,9 proc. (spadek o 0,2 proc.). Ankietowani zostali zapytani także o Agrounię, która pierwszy raz pojawiła się jako opcja do wyboru dla uczestników badania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

13,5 proc. respondentów wybrało odpowiedź „Nie wiem/Trudno powiedzieć”.

Badanie zostało przeprowadzone 16 grudnia bieżącego roku.

Udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę, zadeklarowało nieco ponad 50 proc. badanych. „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 31,7 proc. badanych, z kolei 20,1 proc. powiedziało „raczej tak”.

26,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że „zdecydowanie nie” wzięłoby udziału w wyborach. 18,4 proc. ankietowanych odpowiedziało „raczej nie”. 3,6 proc nie wie lub nie ma zdania, czy by się na to zdecydowało.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kantar: Koalicja Obywatelska doścignęła Zjednoczoną Prawicę [SONDAŻ]

„W badaniach przed świętami na ogół obserwujemy pewne powtarzające się zachowania – tzn. zmniejszone zainteresowanie polityką skutkujące spadkami poparcia dla praktycznie wszystkich podmiotów politycznych i jednocześnie zwiększonym odsetkiem osób niezdecydowanych. To nie jest zwykły rok i nie są to zwykłe święta, ale wydaje się, że wpływ przygotowań świątecznych, a także zasadnicze przekierowanie uwagi badanych ze spraw publicznych na świąteczne może opisywać przyczyny tego, co widzimy w tych wynikach” – Onet cytuje Marcina Dumę, szefa IBRiS, który skomentował wyniki badania.

Zobacz także: Sondaż IBRiS: PIS na pierwszym miejscu. W Sejmie także KO, Polska 2050, Lewica i PSL

wiadomosci.onet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz