Z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu „Do Rzeczy” wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość głosowałoby 43,9 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,8 proc. Trzecie miejsce zajęłaby Lewica – 9,4 proc. głosów. Konfederację poparłoby 8,8 proc. wyborców. Koalicja Polska (PSL, Kukiz’15) zajęłaby piąte miejsce z wynikiem 6,5 proc. głosów.

Opublikowane w sobotę wyniki sondażu pracowni Estymator dla portalu „Do Rzeczy” pokazują, że aktualnie chęć głosowania na PIS deklaruje 43.9 proc. ankietowanych (wzrost o 1,1 pkt proc. w porównaniu do badania z połowy czerwca). Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,8 proc. (+ 2,4 pkt proc.). Trzecie miejsce zajęłaby Lewica – 9,4 proc. (+ 0,2 pkt. proc.). Konfederacja otrzymałaby 8,8 proc. głosów (+1,3 pkt proc.). Koalicja Polska (PSL, Kukiz’15) zajęłaby piąte miejsce z wynikiem 6,5 proc. głosów (spadek o 3,9 pkt. proc.).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jedynie 0,6 proc. wyborców zadeklarowało chęć glosowania na „inne ugrupowania”.

Jeśli chodzi o ilość mandatów w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do parlamentu 238 posłów (o 3 posłów więcej niż po ostatnich wyborach parlamentarnych z jesieni 2019 roku), KO – 144 (więcej o 10 mandatów), Lewica – 32 posłów (17 mandatów mniej), Konfederacja – 30 (więcej o 19 mandatów), zaś Koalicja Polska – 15 (mniej o 15 mandatów).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pracownia Estymator sprawdziła także, jak głosowaliby Polacy, w przypadku gdyby Ruch Szymona Hołowni startował w wyborach parlamentarnych.

W takiej sytuacji Zjednoczona Prawica otrzymałaby pierwsze miejsce – 41,5 proc. głosów (231 mandatów). Koalicja Obywatelska uplasowałaby się na drugim miejscu – 24,7 proc. głosów (119 mandatów).

Trzecie miejsce zająłby Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 – 11,4 proc. głosów (45 mandatów).

Lewica otrzymałaby 8,7 proc. głosów (28 mandatów), Konfederacja – 7,9 proc. głosów (25 mandatów), zaś Koalicja Polska – 5,4 proc. głosów (11 mandatów).

0,4 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „inni”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Najnowszy sondaż IBRiS: Wygrana PIS, w Sejmie także KO, Lewica, Konfederacja, i PSL-Kukiz’15

Czytamy, że badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-24 lipca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1034 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględnione zostały wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu zagłosują. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 68 proc.

dorzeczy.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz