Sondaż dla „SE”: kto poprze Andrzeja Dudę w II turze wyborów prezydenckich?

Jak wynika z sondażu Instytut Badań Pollster, w przypadku II tury wyborów prezydenckich z udziałem Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego, duża część wyborców ich kontrkandydatów zagłosowałaby na kandydata KO.

Na zlecenie „Super Expressu” Instytut Badań Pollster sprawdził, jak rozłożą się głosy wyborców w ewentualnej II turze wyborów prezydenckich z udziałem Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Z badań wynika, że wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołowni i Roberta Biedronia w większości deklarują oddanie głosu na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Z kolei większość elektoratu Krzysztofa Bosaka wskazała na urzędującego prezydenta.

Według tego sondażu, w przypadku II tury z udziałem Dudy i Trzaskowskiego, wyborcy Szymona Hołowni wyraźnie poparliby kandydata KO (74 proc.). Na obecnego prezydenta chciałoby zagłosować 17 proc. tej grupy badanych. 5 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”, a 4 proc. nie wzięłoby udziału w głosowaniu. W przypadku wyborców lidera PSL sytuacja przedstawia się podobnie. 63 proc. zagłosowałoby na Trzaskowskiego, a 17 proc. na Dudę. 7 proc. ankietowanych nie głosowałoby, a 13 nie potrafiło odpowiedzieć, na kogo odda głos.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Wyborcy Roberta Biedronia z Lewicy zdecydowanie poparliby Trzaskowskiego (85 proc.). Tylko 7 proc. oddałoby głos na Dudę. 7 proc. respondentów nie głosowałoby.

W przypadków wyborców Krzysztofa Bosaka, prawie połowa z nich (49 proc.) odpowiedziała, że w II turze poparłaby Dudę. Na kandydata KO chciałoby głosować 19 proc.. Jednocześnie, liczny odsetek elektoratu kandydata Konfederacji zapowiada, że nie weźmie udziału w II turze wyborów (16 proc.). Taki sam odsetek nie wie, na kogo oddałby głos.

Badanie przeprowadzono 16 i 17 czerwca na próbie 1047 dorosłych Polaków.

Zdaniem dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, o wyniku wyborów mogą rozstrzygnąć właśnie wyborcy kandydata Konfederacji. „(…) dlatego spodziewam się, że Andrzej Duda będzie starał się zrobić wyraźny ukłon w stronę tych wyborców” – powiedział Gajewski, cytowany przez SE. Dodał, że według niego będzie to jednak dotyczyło raczej liberalnych propozycji gospodarczych niż spraw obyczajowych.

Jak informowaliśmy, nowy sondaż Estymatora pokazuje, że wybory prezydencie rozstrzygnęłyby się dopiero w II turze. Zwyciężyłby Andrzej Duda, który umocnił swoją pozycję względem Rafała Trzaskowskiego w przypadku drugiego głosowania.

PRZECZYTAJ: Wybory prezydenckie. Kandydaci a polityka wschodnia

„SE” / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz