Przy okazji obchodów 70. rocznicy śmierci czterech Słowaków ze Spisza, organizowanych przez Towarzystwo Słowaków w Polsce ma zostać wyświetlony film szkalujący pamięć o Józefie Kurasiu ps. Ogień. Obchodami organizowanymi przez Słowaków jest oburzony krakowski oddział IPN.

Sekretarz Towarzystwa Słowaków w Polsce Ludomir Molitoris powiedział w rozmowie z „Gazetą Krakowską”, że spotkanie w Nowej Białej ma przypomnieć o zdarzeniach sprzed 70 lat. „Wtedy banda Józefa Kurasia „Ognia” porwała z domu czterech mężczyzn, uprowadziła ich do swego obozu, a następnie zabiła”– powiedział Molitoris. W intencji ofiar ma zostać odprawiona Msza św., a przy pomniku ofiar naprzeciw kościoła mają zostać złożone kwiaty. Z kolei w Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej zostanie wyświetlony film słowackiego Instytut Pamięci Narodowej” „Zakątki zapomniane przez Pana Boga”.

Obchodami organizowanymi przez Słowaków jest oburzony krakowski oddział IPN. Dr Maciej Korkuć zapowiada jednak, że Instytut nie będzie protestował oficjalnie, by nie nagłaśniać niepotrzebnie tego wydarzenia. „(…) obawiam się, że to jest zaplanowane jako propagandowy spektakl, skoro towarzyszy temu publiczna prezentacja skrajnie nierzetelnego filmu”– powiedział GK historyk. Przypomina, że „Ogień” podejmował różne decyzje, w tym te zasługujące na negatywną ocenę. „Wiemy, że to były niełatwe czasy. Ale bazujemy na źródłach. Natomiast ten film to propagandowy miks faktów, kłamstw i przemilczeń, których widz nie ma szansy zweryfikować. Nie wystawia dobrego świadectwa o autorach”– zaznacza dr Korkuć.

„Gazeta Krakowska” / pch24.pl / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. baciar
    baciar :

    moze i zabił 4 bo go podpieprzyli a u tchórzliwych slowaków to juz ludobójstwo pewnie a ten ipn to niedlugo przyzna sie że w 1410 roku to Jagieło napadł na biedne rycerstwo krzyzackie po co wogóle ten twór istnieje JPN bynajmniej nie po to by bronic interesów Polski wszystkiego i wszystkich sie boją