Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że w ciągu poprzedniej doby zatrzymano aż 6 cudzoziemców – przemytników nielegalnych imigrantów. Grozi im 8 lat więzienia.

W niedzielę 148 cudzoziemców usiłowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. To m.in. obywatele Nepalu, Indii, Jemenu i Pakistanu. Z kolei za pomocnictwo zatrzymano 6 cudzoziemców: obywatela Białorusi, ob. Uzbekistanu, 2 ob. Gruzji oraz 2 ob. Ukrainy.

“Pomocnikom” grozi 8 lat więzienia.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Przeczytaj: Areszt dla Gruzina, który organizował nielegalną imigrację

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply