Afgańskie prowincje Paktika i Chost przeżyły w nocy trzęsienie ziemi, którego siła dochodziła do około 6 stopni w skali Richtera.

Trzęsienie ziemi miało swoje epicentrum w 44 km od miasta Chost na południowym-wschodzie Afganistanu. Według informacji jakie podała telewizja Al Jazeera na podstawie wstępnych danych, w jego wyniku zginęło około 1000 osób. Ponad 1500 ludzi zostało rannych, podało z kolei BBC. Wiadomo, że około 130 osób już zostało hospitalizowanych. Według BBC siła wstrząsów mogła być nawet większa i sięgać 6,1 stopni.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Nocna klęska żywiołowa dotknęła biedne i zacofane prowincje w niezbyt zamożnym państwie, gdzie standardy budowlane są niskie. Władze już poinformowały o setkach zniszczonych budynków mieszkalnych. BBC napisała o obrazach ruin w prowincji Paktika.

Według informacji mediów to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Afganistanie od dwóch dekad. Nieuznawane, talibańskie władze kraju już zaapelowały o pomoc międzynarodową.

„Zniszczyło domy naszych sąsiadów” – powiedział Faisal, mieszkaniec prowincji Paktika, z którym rozmawiał korespondent BBC – „Kiedy przyjechaliśmy, było wielu zabitych i rannych. Wysłali nas do szpitala. Widziałem też wiele martwych ciał”.

Na tej odległej prowincji dla ratowania ofiar i przewożenia ich do szpitali trzeba było używać helikopterów. Jeszcze przed przejęciem władzy przez talibów afgańskie służby ratunkowe były zbyt niewydolne, aby radzić sobie z klęskami żywiołowymi. Posiadają niewielką liczbą samolotów i helikopterów ratowniczych.

W rozmowie z BBC miejscowy lekarz powiedział, że wśród ofiar są także pracownicy służby zdrowia. „Przed trzęsieniem ziemi nie mieliśmy wystarczającej liczby ludzi i obiektów, a teraz trzęsienie ziemi zrujnowało to, co mieliśmy” – stwierdził – „Nie wiem, ilu naszych kolegów jeszcze żyje”.

Nawet komunikacja po trzęsieniu jest trudna z powodu uszkodzeń wież telefonii komórkowej, a liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

Czytaj także: Rosja może uczynić kroki w celu uznania rządu talibów w Afganistanie

aljazeera.com/bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz