Od początku 2021 roku na podkarpackich przejściach granicznych zatrzymano już ponad 250 fałszywych praw jazdy, którymi w większości przypadków posługiwali się obywatele Ukrainy – podaje portal Nowiny24.pl.

Według danych przytoczonych przez portal nowiny24.pl, od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili łącznie ponad 2,9 tys. fałszywych dokumentów. Dla porównania, w całym 2020 roku było ich około 1,9 tys. Zwykle są to sfałszowane dokumenty związane z zatrudnieniem cudzoziemców w Polsce.

Portal Nowiny24.pl napisał też, że w tym roku na podkarpackich przejściach granicznych łącznie zatrzymano już ponad 250 fałszywych praw jazdy. W większości przypadków sfałszowanymi dokumentami tego rodzaju posługiwali się obywatele Ukrainy.

 

Serwis ten przytacza jako przykład sytuację z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej. Do kontroli granicznej na wyjazd z Polski zgłosił się 21-letni Ukrainiec, przedstawiając prawo jazdy wydane rzekomo w jego kraju. Jednak według ppor. SG Piotra Zakielarza z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, polscy pogranicznicy sprawdzający dokument od razu nabrali podejrzeń co do jego autentyczności.

– Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu potwierdzili, że prawo jazdy zostało podrobione na wzór oryginału. Brakowało w nim wielu elementów zabezpieczających – poinformował ppor. Zakielarz. Ukrainiec przyznał się do próby wykorzystania fałszywki i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Dalszą podróż na Ukrainę kontynuował w fotelu pasażera.

Według Straży Granicznej, dokumenty komunikacyjne, w tym prawo jazdy, to druga pod względem liczby ujawnień kategoria wykrywanych, sfałszowanych dokumentów. Zdarzają się podrobione prawa jazdy z tak odległych krajów jak Turcja, Kazachstan, a nawet Ghana.

Już wcześniej pisaliśmy, że w Polsce pewną popularność zyskują prawa jazdy z Ukrainy, które można nabyć przez telefon. Niejednokrotnie są to dokumenty sfałszowane, a czasem posługują się nimi także jeżdżący po Polsce Ukraińcy. W jednym z programów telewizyjnych przedstawiono taką sytuację.

Zobacz: Policja zatrzymuje Ukraińców ze sfałszowanymi prawami jazdy [+VIDEO]

Czytaj także: Ukraińskie prawo jazdy do kupienia przez telefon

Latem ubiegłego roku informowaliśmy z kolei, że Straż Graniczna na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą notuje coraz częstsze próby przyjazdu do Polski Ukraińców posługujących się podrobionymi dokumentami dotyczącymi pracy.

Nowiny24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply