Serbska Akademia Nauk i Umiejętności stworzyła specjalny zespół prawny mający przygotować pozew.

Opinia publiczna dowiedziała się o skandalu na początku 2001 roku. Wtedy to dokładnego śledztwa na temat związku zubożonego uranu ze śmiercią żołnierzy zażądały Włochy. Okazało się wtedy, że siedmiu spośród 60 tysięcy włoskich żołnierzy, służących w latach 90. na Bałkanach, zmarło z powodu białaczki.

Z kolei w zeszłym roku Domenico Leggiero, były włoski pilot i prezes Osservatorio Militare przekazał opinii publicznej raport w którym mowa o śmierci ponad  300 włoskich żołnierzach związanych z wystawieniem na działanie zubożonego uranu w trakcie wykonywania misji w Bośni, Kosowie, Afganistanie i Iraku.

Stany Zjednoczone w 1999 podczas kampanii w Jugosławii mającej na celu zmuszenie Serbów do skończenia represji wobec Albańczyków w Kosowie, w ciągu 78 dni powietrznych ataków użyli około 31 tysięcy pocisków ze zubożonym uranem.

Niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że w 2000 roku, otrzymało od NATO ostrzeżenie przed ewentualnym zagrożeniem toksycznym. Niemcy natychmiast wysłała zalecenia na temat  postępowania na terenach, gdzie używano pocisków uranowych.

Zespół prawny powołany przez Serbską Akademię Nauk i Umiejętności składa się z 26 prawników i profesorów kilku dziedzin z Serbii, Niemiec, Francji, Włoch, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Turcji.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz