Były kandydat na prezydenta i konserwatywny libertarianin był jednym z dwóch senatorów głosujących przeciwko przyjęciu Czarnogóry do NATO.

Senat USA zatwierdził we wtorek traktat umożliwiający Czarnogórze przystąpienie do NATO. 97 na 100 członków Senatu głosowało za przyjęciem bałkańskiego kraju do Sojuszu Północnoatlatyckiego.

Tylko 2 senatorów głosowało przeciwko akcesji, senatorowie Rand Paul z Kentucky i Mike Lee z Utah. Jeden senator się powstrzymał.

Podczas poniedziałkowej debaty w Senacie, Paul powiedział – Większość Amerykanów nie jest w stanie znaleźć Czarnogóry na mapie.

Jak zauważył – Czarnogóra w NATO zantagonizuje Rosję, jednocześnie nie wzmocni naszego bezpieczeństwa narodowego.

Chcecie wysłać tam swoje dzieci na wojnę?– pytał Paul.

Paul podkreślił, że – Zaproszenie Czarnogóry do NATO to jednokierunkowa uliczka, a Stany Zjednoczone będą zobowiązane bronić kolejnego kraju, a ty, jako podatnik, otrzymasz rachunek.

Przed głosowaniem, biuro senatora Paula wydało oświadczenie, w którym m.in czytamy – Dr Paul usiłował podtrzymać Konstytucję wprowadzając poprawkęw celu zabopieżenia zaangażowania wojsk amerykańskich w obronie Czarnogóry, w sytuacji opisanej przez Artykuł 5, bez uprzedniej deklaracji wojny ze strony Kongresu. Czarnogóra nie spełniałaby wymogów wielokrotnie stawianych przez prezydenta Trumpa dotyczących sprawiedliwego podziału kosztów między członkami NATO, ponieważ kraj ten nie byłby w stanie przeznaczyć co najmniej 2 proc. swojego PKB na obronę do roku 2024. Choć wzywa się Senat do szybkiego działania, kwestia ta jest daleka od bycia rozstrzygniętą w samej Czarnogórze, gdyż jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2016 roku, tylko 46,5 proc. jej społeczeństwa popiera członkostwo w NATO.

Portal Balkan Insight z kolei podaje, że według sondażu z grudnia 2016 roku, tylko 39,5 proc. Czarnogórców popiera akcesję do NATO.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Senator Rand Paul: Mamy szczęście, że McCain nie jest prezydentem

Prezydent Trump podczas przemówienia inauguracyjnego powiedział – Zbyt długo broniliśmy granic innych krajów, podczas gdy odmawialiśmy obrony naszej własnej granicy.

Kilka dni temu, senator John McCain stwierdził, że sprzeciw Paula wobec przyjmowania Czanogóry do NATO jest dowodem na to, że Paul pracuje dla Władimira Putina

Kresy.pl / Paul.senate.gov/ Balkaninsight.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz