Senator Rand Paul z Kentucky na łamach portalu „Breitbart News” wytyka amerykańskim władzom, w szczególności Pentagonowi, marnotrawstwo i brak uzasadnienia dla misji w Afganistanie.

Paul przypomina, że budżet obronny USA od 2001 roku więcej niż podwoił się nominalnie. „Stany Zjednoczone wydają więcej na obronę niż osiem następnych krajów” – napisał Paul. Trudno więc przyjmować na poważnie argumenty o tym, że amerykańskie siły zbrojne są niedofinansowane.

Paul zadaje w związku z tym pytanie: może nasza misja stała się zbyt rozległa? „Ta misja obecnie obejmuje bycie zaangażowanym w operacjach bojowych w Iraku, Syrii, Afganistanie, Somalii, Nigrze, Libii i Jemenie. Mamy oddziały w ponad 50 z 54 krajów afrykańskich. Wojny w Iraku i Afganistanie kosztowały ponad bilion dolarów i trwały ponad 15 lat. Niestety, żadna z tych wojen nie została zatwierdzona przez Kongres, a Afganistan i Irak znacznie przekroczyły swoje pierwotne autoryzacje. A kiedy wszystko połączymy okaże się, że te wojny drenują nasz skarb. Kraj może pozostać silny tylko tak długo, jak długo pozostanie wypłacalny” – podkreśla Paul.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Senator z Kentucky zwraca uwagę na absurdalność sytuacji, w której 50 mld dolarów wydawanych jest w Afganistanie, m.in na odbudowę infrastruktury w tym kraju, podczas gdy infrastruktura amerykańska pozostaje w opłakanym stanie. Nasuwa się wobec tego pytanie, że skoro zlikwidowani zostali odpowiedzialni za zamachy terrorystyczne z 11 wrzesnia 2001 roku, kiedy mieszkańcy Afganistanu będą sami w stanie zapewnić bezpieczeństwo swojemu krajowi? „Jeśli Stany Zjednoczone będą ponosiły ciężar walki w Afganistanie, Afgańczycy nigdy nie staną się samowystarczalni. Niektórzy ludzie argumentują, że talibowie przejmią Afganistan. Nie jeśli Afgańczycy będą walczyć. Szkoliliśmy ich przez 15 lat i przekazaliśmy wartą miliardy dolarów najbardziej wyrafinowaną broń znaną człowiekowi. Na pewno nadszedł czas, aby się postawili i zaczęli walczyć. Czy warto poświęcać jedno amerykańskie życie, aby zbudować państwo dla ludzi, którzy nie chcą walczyć o swój kraj?” – pyta Paul.

Stąd konkluzja, że podwyżka o 21 proc. w budżecie obronnym nie jest w stanie przynieść oczekiwanych skutków w Afganistanie, uważa senator. Przypomina, że 100 tys. dodatkowych żołnierzy amerykańskich wysłanych do Afganistanu przez Baracka Obamy nie zdołało zlikwidować rebelii talibów.

„Kandydat Trump ubiegał się o urząd na mądrej platformie, że wojna w Iraku była błędem. Ale prezydent Trump jest otoczony przez generałów, którzy nigdy nie widzieli wojny, która ich zdaniem nie może zostać wygrana. I dlatego wojny trwają. Mam nadzieję, że prezydent Trump przypomni sobie kandydata Trumpa i powie generałom, którzy go otaczają: ‚Dość tego, wystarczy. Zabieram chłopców do domu'” – skonkludował Paul.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Talibowie zaprosili senatora Randa Paula na rozmowy pokojowe [+VIDEO]

Kresy.pl / Breitbart
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz