Senator PiS Grzegorz Peczkis odsłania kulisy zablokowania przyjęcia przez Senat RP uchwały ws. operacji „Wisła”. W trakcie wewnętrznej, burzliwej dyskusji padły oskarżenia o reprezentowaniu lobby rosyjskiego oraz o działania pod wpływem agentury ukraińskiej.

Senator Grzegorz Peczkis (PiS) podczas wystąpienia zaznaczył, że od czasu przyjęcia uchwały o deportacji Polaków z Żytomierszczyzny i Wołynia do Kazachstanu, inne dokumenty tego rodzaju, przygotowywane przez senatorów PiS, przyjmowane były w zasadzie automatycznie. Sytuacja uległa zmianie, gdy nie przeszedł jednoznacznie projekt uchwały wołyńskiej Senatu RP, przygotowany przez senatora Jana Żaryna. Według Peczkisa wiązało się to z tym, że „środowiska zewnętrzne, dyplomatyczne, ale nie tylko ukraińskiej, litewskiej, ale również kanadyjskiej, odwiedzały marszałków Sejmu”.

Przeczytaj więcej:

Źródło w PiS: USA naciskały na Polskę ws. uchwały o ludobójstwie wołyńskim

Ukraińscy politycy i dyplomaci naciskają na Polskę – chcą utrącić uchwałę PiS ws. 11 lipca

– To marszałek Sejmu decydował o tym, że jakaś uchwała była bądź nie była podejmowana –powiedział. Zaznaczył, że w przypadku PiS taką osobą był marszałek Ryszard Terlecki. – Podkreślam, że jest to marszałek Sejmu –powiedział Peczkis. Gdy on sam przygotowywał projekt uchwały o operacji „Wisła”, zwrócono mu uwagę, że ma się sugerować wyłącznie historykami. I tak się stało.

Przeczytaj: Ryszard Terlecki (PiS) mówi o „bratobójczej wojnie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”

Czytaj również: Ryszard Terlecki (PiS): różnice w treści „wspólnej” deklaracji parlamentów nie mają większego znaczenia

Ponieważ jednak Marszałek Senatu miał wątpliwości względem projektu uchwały, skierował ją do prof. Jana Żaryna, senatora PiS, który miał ją poprawić. Po naniesieniu kilku poprawek, projekt został przedstawiony ponownie.

– Tym razem napotkaliśmy jednak na stanowczy opór, że uchwała nie może być podjęta w takiej treści –mówił senator Peczkis. W związku z tym na zebraniu wszystkich senatorów PiS odbyła się wewnętrzna dyskusja z udziałem wicemarszałka Sejmu, Ryszarda Terleckiego. Według relacji Peczkisa, była ona „bardzo burzliwa”.

– W pewnym momencie doszło do wymiany opinii, że część senatorów reprezentuje lobby rosyjskie. Natomiast z drugiej strony padło wprost oskarżenie o to, że jeżeli ktoś w tak ważnej sprawie jak uchwała Senatu RP podejmuje decyzję na podstawie odwiedzin jakiegoś ambasadora, to prawdopodobnie jest pod wpływem agentury tego konkretnego państwa –mówił senator Peczkis. Dodał, że zebrani o mało nie rozstali się w bardzo burzliwej atmosferze, jednak prof. Żaryn zaapelował, żeby podjąć jeszcze próbę wspólnej pracy nad tym tekstem. Stad senator PiS nie wyklucza, że Senat zaproponuje jeszcze kolejną wersję uchwały ws. operacji „Wisła”.

Przeczytaj: Tomasz Rzymkowski dla Kresów.pl: politycy PiS stali się pożytecznymi idiotami strony ukraińskiej

Czytaj również: Kukiz do PiS: proszę nie nazywać moich posłów rosyjską agenturą [+VIDEO]

Peczkis dodał również, że według niego znajdujemy się obecnie „w bardzo dziwnym, absolutnie niezrozumiałym dla mnie momencie”. – Mam wrażenie, że faktycznie część z moich kolegów, bardziej doświadczonych i na wyższych szczeblach władzy, ma jakiś ukryty cel, który rozchodzi się z interesem polskim. I jest pod wpływem interesów albo rosyjskich, albo ukraińskich –stwierdził. Dodał również, że „wojna” pomiędzy Rosją a Ukrainą ma „dziwny” charakter, gdy „prezydent Ukrainy prowadzi interesy i płaci podatki w Rosji”.

Senator Peczkis zaznaczył, że poza kilkoma senatorami PiS, takimi jak jak Golba czy prof. Żaryn, środowiska kresowe mają poparcie także ze strony innych senatorów tej partii. Zapewnił, że w Senacie nie będzie miało miejsce przyjęcie żadnej, jak to określił, „haniebnej” uchwały ws. akcji „Wisła”, zaś w razie potrzeby nie wyklucza, że dojdzie do konfrontacji z pewnymi osobami z PiS.

Youtube.com/ prawy.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. kbog
    kbog :

    Akcja Wisła była ze wszech miar racjonalna i niezbędna. Bez niej zginęło by na pewno wiele niewinnych ludzi. Robienie teraz z tego problemu i próby jej krytyki uważam za szkodliwe i politykierskie . Robią to najczęściej nieroby, które nie potrafią rozwiązywać problemów związanych np. z gospodarką. Oni potrafią tylko jątrzyć. Najlepszym tematem dla tych oszołomów jest totalna negacja wszystkiego co działo się w PRL. To są spece m.innymi od zmian nazw ulic. Boże chroń nas od tych nierobów i zaślepieńców.