Czystka etniczna wypełniająca znamiona ludobójstwa – tak Senat RP nazwał mordy na Wołyniu, których ofiarą padło ponad 100 tysięcy Polaków. Wysoka Izba podjęła dziś uchwałę w 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej.

Podczas głosowania, odrzucono poprawkę PiS ustanawiającą 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Uchwałę Senatu poparło 55 senatorów – głównie z PO, PSL i dwóch niezależnych (Włodzimierz Cimoszewicz i Jarosław Obremski). Przeciw głosowało 20-tu senatorów (18-tu z PiS oraz dwóch niezależnych – Kazimierz Kutz oraz Marek Borowski). Dziesięciu wstrzymało się od głosu. Wśród wstrzymujących się jest 5-ciu senatorów PiS, 4-ch z PO oraz przedstawiciel Solidarnej Polski

Podczas głosowania przyjęto nowy tekst uchwały, który w formie poprawki zgłosił senator Łukasz Abgarowicz z PO. Jest w nim napisane, że „Zorganizowany i masowy charakter tych zbrodni oraz towarzyszące im okrucieństwo nadają akcji charakter czystki etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa”. Uchwała przypomina, że „Polska i Ukraina wiele zrobiły dla przezwyciężenia trudnej przeszłości”. W tym kontekście wymienia Jerzego Giedroycia i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako osoby najbardziej zaangażowane w ten proces.

W uchwale Senat składa hołd pomordowanym oraz oddaje cześć „tym wszystkim Ukraińcom, którzy nie ulegli atmosferze terroru i z narażeniem życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom”. Uchwała stwierdza, że „Polacy pragną pojednania i przyjaźni z Ukraińcami” ale „prawdziwe pojednanie może jednak być zbudowane tylko na prawdzie i wspólnym potępieniu zbrodni”.

W uchwale napisano również, że „w dziejach polsko-ukraińskich stosunków w XX wieku były także wydarzenia, które nie przynoszą Polsce chluby: niesprawiedliwa polityka narodowościowa II Rzeczypospolitej i wypadki polskiego odwetu z lat 1943-1945. Nie może to jednak oznaczać zapominania, równoważenia czy pomniejszania tragedii tych, którzy padli ofiarą zbrodni wołyńskiej”.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  piotrx :

  Rzeź na Wołyniu: Śmierć od kuli była najlżejsza
  http://histmag.org/Rzez-na-Wolyniu-Smierc-od-kuli-byla-najlzejsza-8028
  „To nie była żadna wojna polsko-ukraińska, żadne bratobójcze walki. To było ludobójstwo, brutalna eksterminacja dzieci, kobiet, starców. Wszystkich – tak o „rzezi wołyńskiej”, gdzie w 1943 roku zamordowano około 60 tysięcy Polaków, wypowiada się spore grono świadków i kronikarzy tamtych wydarzeń. W zeszłym tygodniu w Gdańsku miała miejsce uroczystość upamiętniająca ofiary tych makabrycznych zbrodni. Nie przyszedł żaden z zaproszonych dyplomatów ukraińskich.”

  • Avatar
   piotrx :

   List otwarty Światowego Kongresu Kresowian
   do Kresowian i Przyjaciół Kresów.
   Drodzy Przyjaciele!
   Jak co roku – zapraszamy w pierwszą niedzielę lipca, na XIX Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian na Jasną Górę. Uroczystości zainauguruje o godz. 9.30 w kaplicy Cudownego Obrazu msza święta, podczas której homilię wygłosi Kustosz Narodowej Pamięci – ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski. Jasnogórski Zjazd organizowany jest w okresie kulminacji obchodów 70 rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Kresach, w przeddzień rocznicowych uroczystości w Warszawie. Z tego tez względu pragniemy, jako organizatorzy, nadać mu szczególny wymiar. Podjęliśmy próbę wkomponowania uroczystości na Jasnej Górze w kalendarz obchodów ogólnopolskich tak, aby podnieść ich rangę, wesprzeć naszą zbiorową modlitwą i z Jasnej Góry zaapelować o masowy udział w warszawskich uroczystościach w dniu 11 lipca. Chcieliśmy także stworzyć taką rocznicową formułę Zjazdu, w której znalazłby dla siebie miejsce każdy, kto chciałby dołożyć osobistą cegiełkę do aktu pamięci o ofiarach banderowskiego ludobójstwa. Służyć temu będzie WOŁANIE Z JASNEJ GÓRY O PRAWDĘ I PAMIĘĆ, Litania Wołyńska, a także Marsz Pokoleń Kresowych pod jasnogórski szczyt i złożenie pod figurą Matki Najświętszej – Krzyża Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA .
   Realizujemy ten pomysł wraz z patriotyczną młodzieżą, która w ten sposób chce dać wyraz ciągłości pokoleniowej pamięci o Dzieciach Kresów. Przygotowywana prezentacja multimedialna młodych będzie połączeniem spektaklu teatralnego, filmów, fotografii archiwalnej, fragmentów starych kronik, muzyki. Skonstruowana w ten sposób Niedokończona Msza Wołyńska ma w swoich częściach pokazać koleje polskich, kresowych losów.
   INTROIT –Zaginiona Atlantyda – Życie codzienne na dawnych Kresach (T.K. Kozłowski)
   KYRIE – Koniec naszego świata – wybuch II wojny światowej
   DIES IRAE – Dzieci Kresów – przywrócone pamięci. (Teatr ERATO)
   AGNUS DEI – Młodzi jako most – przenoszący pamięć o ofiarach ludobójstwa na następne pokolenia.
   LITANIA WOŁYNSKA – i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodych Polaków z Wołynia .
   Każdy z uczestników Zjazdu – może wziąć udział w wołaniu o pamięć i prawdę poprzez czytanie wspomnień Kresowian cudem ocalonych z banderowskiego holocaustu. Scenariusz dla tych prezentacji stanowić bedzie 3 tomowe dzieło „Dzieci Kresów” dr Lucyny Kulińskiej. Poszczególne teksty do prezentacji przekazywać będą zainteresowanym członkowie Młodzieżowego Studia „Lwowskiej Fali”. Oczekujemy też, że każdy z uczestników Zjazdu dołoży znicz, jako swoją cząstkę biało-czerwonego Krzyża Pamięci.
   Nie wysyłamy Państwu indywidualnych, imiennych zaproszeń. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć do tak wielkiej liczby zainteresowanych droga pocztową. Zaproszenia kierujemy poprzez media i Internet. Liczymy na to, ze każdy kto poczuwa się do uczestniczenia wraz z nami w tym religijnym akcie pamięci – przyjedzie, jak co roku, na Jasną Gore i jeśli siły pozwolą – dotrwa z nami do jasnogórskiego apelu. Wszystkich więc Was – bez względu na zajmowane stanowiska, honory i zasługi – jednakowo serdecznie zapraszamy, bo wszyscy jednako, jako Boże dzieci – jesteśmy równi przed Matką Najświętszą na Jasnej Górze.
   Oczekując Waszej obecności w Sanktuarium Jasnogórskim w dniu 7 lipca br. – wyrażamy najgłębsze uznanie dla wszystkich organizatorów dotychczasowych lokalnych uroczystości rocznicowych; ludzi, którzy dołożyli wszelkich starań, by w swoich środowiskach godnie uczcić pamięć Rodaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP.
   – Kresowianie jednością silni!
   O tę jedność w szczególnym dla nas momencie – apeluję w imieniu Światowego Kongresu Kresowian.
   Danuta Skalska – rzecznik ŚKK

   Info: [email protected] tel: 507-169-825
   .
   Bytom 18.06.2013

 2. Avatar
  matsilver :

  I będą się jeszcze 1000 razy przepraszać. Jak nawet w tvp był wywiad z duchownym cerkwi grecko katolickiej który powiedział że ich IPN stał się instytucją amnestii!!! Tak wygląda Ukraina dzisiaj wybiela się zbrodniarzy jako chrześcijanin mogę wybaczyć ale jako człowiek domagam się sprawiedliwości i ukarania winnych!!!

 3. Avatar
  sekowski :

  Sz. Pan Senator Ł. Abgarowicz

  „Zorganizowany i masowy charakter tych zbrodni oraz towarzyszące im okrucieństwo nadają akcji charakter czystki etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa”.

  Otóż nie Panie Senatorze. O tym czy jest to czystka etniczna nie decyduje zorganizowany charakter i masowość ale ideologia, jaka leży u podstaw tychże czynów. A tą ideologią jest nacjonalizm ukraiński, którego głównym ideologiem był Doncow.
  Gdyby Pan Senator zechciał się nieco podszkolić, to nie sugerowałby takich uproszczeń.

  Druga sprawa, to termin ludbójstwo. Proszę mi zatem wyjaśnić, dlaczego masakrę Tutsich w Rwandzie w 1994 roku nazywa się ludobójstwem a zbrodnie wołyńską nie? Przecież jedna i druga masakra to podręcznikowy przykład czystki etnicznej!
  Z poważaniem,
  obywatel

 4. Avatar
  sekowski :

  Szwedzki sąd skazał urodzonego w Rwandzie Stanislasa Mbanenande na dożywocie za udział w kilku masakrach Tutsich podczas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. To pierwszy w Szwecji wyrok skazujący za udział w ludobójstwie.
  Mbanenande, który w swoim kraju był inżynierem i wykładowcą, a w 2008 roku uzyskał szwedzkie obywatelstwo, twierdzi, że jest niewinny; jego prawnicy zapowiedzieli apelację.

  Podczas procesu szwedzcy sędziowie udali się do Rwandy, gdzie wysłuchali zeznań świadków; oskarżony uczestniczył w przesłuchaniach przez łącze wideo.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,14141569,Dozywocie___pierwszy_wyrok_za_masakre_Tutsich__Prawie.html

  • Avatar
   mohort1772 :

   Obecnie w Polsce brakuje klimatu wśród,,polityków” do dokonania rzetelnego rozliczenia z tych zbrodni.Takim chichotem historii jest fakt że te zbrodnie w myśl prawa popełniali ,,obywatele polscy”. Co w przyszłości(historia ss Galizen i decyzja Andersa) uratowało im życie i stworzyło nowy rozsadnik tej zbrodniczej organizacji Przecierz można stworzyć mając do dyspozycji IPN i Jego materiały coś na kształt listy Wiesendala i wystawić listy gończe za zbrodniarzami.