Francuski Senat przegłosował przyjęcie rezolucji wzywającej do uznania republiki Arcach, czyli Górskiego Karabachu, przez Francję – poinformowało w środę Publiczne Radio Armenii. Rezolucję przyjęto przy 305 głosach za i tylko jednym przeciw.

Jak poinformowało Publiczne Radio Armenii, senat Francji przyjął rezolucję wzywającą władze kraju do uznania państwowości Górskiego Karabachu.

Autorem rezolucji są senatorzy Bruno Retailleau, Patrick Kanner, Hervé Marseille, Éliane Assassi, Guillaume Gontard. Głosowanie poprzedziły prawie dwie godziny debaty.

Zobacz też: Francja chce zbudować trwałe rozwiązanie pokojowe dla stron konfliktu w Górskim Karabachu

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W rezolucji potępiono militarną agresję Azerbejdżanu na ludność Górskiego Karabachu, podkreślając, że Azerbejdżan jest wspierany m.in. przez władze tureckie poprzez zaangażowanie dżihadystów i najemników.

Francuscy senatorzy apelują również o zapewnienie ogromnej pomocy humanitarnej ludności cywilnej Górskiego Karabachu, o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Azerbejdżan, w szczególności na ludności cywilnej Górskiego Karabachu, w tym w sprawie użycia broni zabronionej przez prawo międzynarodowe, o stosowną i stanowczą odpowiedź wobec Turcji ze względu na jej rolę w tym konflikcie, apeluje też do rządu francuskiego o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby negocjacje w sprawie trwałego rozwiązania konfliktu zostały wznowione pod auspicjami Grupy Mińskiej OBWE.

Senatorowie podkreślają, że ​​negocjacje powinny dotyczyć przywrócenia granic określonych w 1994 roku, a także bezpieczeństwa ludności ormiańskiej i prawa do powrotu wysiedleńców oraz zachowania ormiańskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego. W rezolucji podkreślono, że bezpieczeństwo i wolność ludności ormiańskiej nie są gwarantowane pod kontrolą Azerbejdżanu.

Zobacz też: Do Górskiego Karabachu wkraczają rosyjskie oddziały

Senat przypomina o masakrach Ormian w Soumgaït, Kirovabad, Baku i Maragha. W uchwale francuskiego Senatu stwierdza się również, że tureckie wsparcie militarne udzielone Azerbejdżanowi stało się przyczyną wojny rozpętanej 27 września przez Azerbejdżan.

Kresy.pl/Radio Armenii

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz