W czwartek sejm, na wniosek PO zdecydował o odrzuceniu obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącego zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego.

Za odrzuceniem projektu głosowało 233 posłów, 192 było przeciw, zaś 6 wstrzymało się od głosu.

Podczas pierwszego czytania projektu, które odbyło się w środę, za odrzuceniem projektu opowiedziały się kluby PO i PSL. Negatywną opinię na jego temat przedstawiło również MEN. Dalsze prace nad projektem poparły z kolei kluby parlamentarne PiS i SLD oraz KPSP.

Pod obywatelskim projektem autorstwa Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców zebrano około 300 tys. podpisów poparcia. Przewidywał on przede wszystkim powrót do zasady, by o wieku rozpoczynania przez dziecko nauki decydowali rodzice, a także zniesienie obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków i możliwości powrotu dziecka z I klasy do wcześniejszego przedszkola na wniosek rodziców. Postulowano także dotowania przez państwo zakupów innego podręcznika dla klas I-III niż przygotowywany na zlecenie MEN darmowy “Nasz elementarz”, jeśli zdecyduje o tym nauczyciel. W projekcie wnioskowano również o zakaz tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych.

W 2011 r. Stowarzyszenie zebrało niemal 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładającym m.in. odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. We wrześniu 2014 sejm ten projekt odrzucił, podobnie jak w listopadzie 2013 roku, gdy odrzucono wniosek stowarzyszenia dotyczący przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Podpisało się pod nim prawie milion osób.

PAP / gosc.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jerzy_a_j
    jerzy_a_j :

    Niewiele dzieli nas od chińskiej polityki jednego dziecka w rodzinie. Wszelkie nasze prawa związane z wolnością, własnością i sprawiedliwością ( opartej na etyce łacińskiej ) są stopniowo wygaszane. Jedynie 350 tysięcy osób na 38 mln podpisało się pod projektem Stowarzyszenia. Tragedia! Z tak przeoraną świadomością co do własnych praw i obowiązków nie można prowadzić jakiejkolwiek skutecznej działalności na zewnątrz, co zresztą widać.

    • kojoto
      kojoto :

      Prawda, z drugiej strony ten sejm juz kilka razy pokazal jaka mamy demokracje. LGTB-kracaja i parchokracja, reszta sie nie liczy. Przeciez do kosza poszly juz projekty podpisane przez znacznie wieksza liczbe ludzi.

  2. zan
    zan :

    Ktoś tu w komentarzach pisał, że w Polsce od 25 lat mamy demokrację. To jest nasza demokracja w praktyce. Hasła dla naiwnych, a w praktyce kukiełki głosują tak jak zlecają prawdziwi władcy tego kraju.