Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał prezydenta Rosji do porzucenia pomysłu użycia broni jądrowej w wojnie z Ukrainą.

O sprawie informuje ukraiński portal „Europejska Prawda”, powołując się na wywiad, jakiego kanclerz Niemiec udzielił gazecie „Neuen Osnabrücker Zeitung”. Olafa Scholza zapytano o możliwość użycia przez Rosję broni jądrowej podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Kto wie? Jednak, tak jak prezydent USA, Joe Biden, chcę wyraźnie powiedzieć Rosji: porzućcie ten pomysł!” – powiedział szef niemieckiego rządu.

Podczas rozmowy, Scholz określił też prowadzoną w Rosji częściową mobilizację „aktem desperacji”. Jego zdaniem, to „trochę paniczna reakcja na niepowodzenia rosyjskich sił zbrojnych na wschodzie Ukrainy”. Uważa, że sytuacja ta wywołała w Rosji znaczne zaniepokojenie.

„Putin popełnia błąd za błędem” – powiedział kanclerz Niemiec. W jego opinii, prezydent Rosji, Władimir Putin, mógłby bezzwłocznie zatrzymać toczącą się wojnę, wycofując swoje wojska z Ukrainy, a następnie przystępując do rozmów z władzami w Kijowie.

Była wieloletnia kanclerz Niemiec, Angela Merkel, powiedziała z kolei w niedawnym wystąpieniu publicznym, że należy traktować poważnie wypowiedzi Putina poważnie. Najpewniej odniosła się do słów prezydenta Rosji, który ostrzegał, że Moskwa użyje wszelkich środków dla obrony swojego terytorium.

„Powinno się traktować jego słowa poważnie, nie odrzucać ich po prostu od razu jako blef, ale potraktowanie ich poważnie w żaden sposób nie jest oznaką słabości czy appeasementu, lecz oznaką politycznej mądrości, która pozwala zostawić miejsce na manewr lub (…) nawet wypracować nowe” – powiedziała Merkel.

Czytaj także: USA ostrzegają Rosję przed „katastrofalnymi skutkami” użycia broni jądrowej na Ukrainie

Jak pisaliśmy, w swoim orędziu do narodu prezydent Rosji, Władimir Putin ogłosił, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji rezerwistów. Zapowiedział też wsparcie dla referendów w sprawie przyłączenia do Rosji republik ludowych w Donbasie i części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Oświadczył, że celem Zachodu jest „osłabienie, podział i ostatecznie zniszczenie” Rosji i zapowiedział ochronę jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Czytaj więcej: Putin ogłosił częściową mobilizację. „Ostatecznym celem Zachodu jest zniszczenie Rosji”

Zdaniem Putina, część liderów czołowych państw NATO otwarcie opowiada się za użyciem broni jądrowej przeciwko Rosji, stosując szantaż nuklearny. „Jeśli integralność terytorialna naszego państwa zostanie zagrożona, to dla ochrony Rosji i naszego narodu użyjemy wszelkich posiadanych środków, to nie jest blef” – powiedział.

„UE musi poważnie potraktować groźby Władimira Putina, że ​​może on użyć broni jądrowej w konflikcie na Ukrainie” – powiedział szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell. „Kiedy ludzie mówią, że to nie blef, musisz traktować ich poważnie” – stwierdził polityk.

„Może wczoraj to był blef. Teraz może to być rzeczywistość” – stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CBS News.

eurointegration.com.ua / Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply