Zdaniem kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, po zakończeniu wojny na Ukrainie współpraca z Rosją będzie znowu możliwa.

We wtorek podczas uroczystych obchodów 70-lecia Ost-Ausschuss (Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki), kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że w przyszłości, po zakończeniu wojny na Ukrainie współpraca z Rosją będzie znowu możliwa. Stąd, jego zdaniem, jest ważne, aby się na ten czas przygotować.

„Jedno jest pewne: relacje, które mieliśmy, zostały obecnie zredukowane. Ale Rosja, gdy zakończy wojnę, oraz obywatele Rosji, którzy walczą o inną przyszłość dla siebie, również potrzebują możliwości ponownego rozpoczęcia współpracy gospodarczej” – oświadczył Scholz. Zaznaczył zarazem, że „to nie stanie się teraz, bo teraz zaostrzamy sankcje”.

 

Szef niemieckiego rządu powiedział też, że „swoją wojną prezydent Rosji Władimir Putin zniszczył nie tylko infrastrukturę, miasta i wsie na Ukrainie, ale także wiele istnień ludzkich”. Dodał, że „Putin niszczy także przyszłość Rosji”.

„I to musi usprawiedliwiać przed własnym krajem i własnym narodem, na którego przyszłość wpływa w taki sposób” – zauważył kanclerz. Dodał, że Putin, chcąc osiągnąć cele swojej imperialistycznej polityki, „każe strzelać rakietami do mężczyzn i kobiet, starców i dzieci”. Zaznaczył, że w tym przypadku mamy do czynienia z najpoważniejszym naruszeniem prawa międzynarodowego. „Dlatego Rosji nie wolno wygrać tej wojny. Rosja nie wygra wojny” – zapowiedział.

Przypomnijmy, że tydzień temu w artykule dla magazynu Foreign Affairs, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegał przed tworzeniem nowej zimnej wojny poprzez dzielenie świata na bloki i wezwał do dołożenia wszelkich starań w celu zbudowania nowych partnerstw.

Niemiecki kanclerz wyraził opinię, że świat stoi w obliczu „epokowego przesunięcia tektonicznego” i wielobiegunowego porządku. Napisał, że Niemcy mają zamiar stać się gwarantem bezpieczeństwa w Europie. „Wynurzyły się nowe mocarstwa, w tym gospodarczo silne i politycznie asertywne Chiny. W tym wielobiegunowym świecie różne kraje i modele rządów rywalizują ze sobą o siłę i wpływy” – oświadczył niemiecki kanclerz na łamach Foreign Affairs.

Informowaliśmy też, że według kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, powrót do z „porządku pokojowego” z Rosją sprzed wojny na Ukrainie jest możliwy, o ile Moskwa zrezygnuje z agresywnej postawy względem sąsiadów.

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz