Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła w trzech regionach kraju akcję przeciwko urzędnikom organizującym nielegalne wyjazdy za granicę osób podlegających mobilizacji wojskowej.

Wśród zatrzymany znaleźli się m.in. przedstawiciele komisji wojskowych, którzy brali łapówki za wydanie dokumentu umożliwiającego wyjazd – podała we wtorek SBU. “Za pieniądze sprawcy oferowali potencjalnym poborowym uniknięcie mobilizacji i wyjazd do Unii Europejskiej na podstawie sfałszowanych dokumentów” – czytamy.

Jak donosi SBU, koszt takich “usług” wahał się od 1 do 8 tysięcy dolarów. Wysokość kwoty zależała od terminu wydania dokumentu.

W Charkowie zatrzymano przedstawicieli komisji wojskowej, którzy w zamian za łapówkę wydawali zaświadczenia o niezdolności do służby wojskowej.

W obwodzie zakarpackim zatrzymano z kolei pracownika uczelni. Sprzedawał legitymacje studenckie, które pozwalały ich właścicielom na odroczenie powołania do wojska. Kolejna osoba została zatrzymana w obwodzie czerkaskim. Również oferowała sprzedaż nielegalnych dokumentów osobom uchylającym się od poboru.

SBU podkreśla, że sprawa jest rozwojowa. Prawdopodobne są kolejne zatrzymania.

W czerwcu ukraińskie media zwracały uwagę, że Ukraińcy, którzy obawiają się poboru do wojska fałszują dokumenty, m.in. akty zgonu swoich żon, by móc legalnie przekroczyć granicę.

W lipcu ukraińskie służby przyłapały parlamentarzystkę, która za pieniądze pomagała mężczyznom w wieku poborowym wyjeżdżać za granicę.

ssu.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply