Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że ​​Rosjanie przygotowują prowokację „pod obcą flagą”, aby wciągnąć Białoruś do bezpośrednich działań wojennych przeciwko Ukrainie.

Według ukraińskiego wywiadu w Rafinerii Mozyrz planowana jest prowokacja w postaci zamachu terrorystycznego. Przygotowania ma prowadzić grupa dywersyjno-wywiadowcza złożona z oficerów rosyjskiego wojska i wywiadu, którzy zostali wysłani na Białoruś pod przykrywką wagnerowców.

Jednostka ma przeprowadzić akcję w rafinerii udając „ukraińskich sabotażystów”. “Federacja Rosyjska planuje obwiniać Ukrainę za to, co zrobiła, aby ponownie spróbować wciągnąć Mińsk w wojnę na pełną skalę przeciwko naszemu państwu” – podała SBU.

Ukraiński wywiad miał otrzymać o planowanym zamachu terrorystycznym na Białorusi z kilku źródeł. W szczególności z zeznań żołnierza Sił Zbrojnych Rosji, który został wzięty do niewoli na kierunku zaporoskim.

SBU twierdzi, że w telefonie komórkowym Rosjanina znalazła informację o „misji specjalnej” w Rafinerii Mozyrz.

Jak informowaliśmy we wrześniu ub. roku, również w tamtym okresie wagnerowcy mieli przygotowywać prowokację na białorusko-ukraińskiej granicy.

Ukraińska strona podała, że już 22 września na teren białoruskiej prywatnej firmy ochroniarskiej „HardService”, gdzie stacjonowali najemnicy, dostarczono 300 sztuk ukraińskich mundurów wojskowych, które Rosjanie przejęli z magazynów w obwodzie chersońskim.

W czerwcu ub. roku informowaliśmy, że według ukraińskiego wywiadu Kreml planował wysadzić bloki mieszkalne w Mozyrzu na Białorusi, aby wciągnąć Białoruś do wojny z Ukrainą. W tym celu do Mozyrza miały przybyć pod cywilnym przebraniem specjalne grupy dywersyjne. Grupy te miały przeprowadzić serię ataków artyleryjskich i rakietowych na rafinerię w Mozyrzu, infrastrukturę cywilną i osiedla mieszkaniowe.

W szeregach tych grup miał znaleźć się personel rosyjskiego GRU oraz najemnicy z prywatnych firm wojskowych kontrolowanych przez Jewgienija Prigożyna i rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Kresy.pl / SBU

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply