Medżlis został uznany za organizację ekstremistyczną, a jego działalność zakazana na terenie Federacji Rosyjskiej.

Tatarzy zbojkotowali referendum dotyczące przyłączenia Krymu do Rosji, za co jak uważają narazili się na prześladowania. Separatyści zamknęli granice dla władz tatarskiego samorządu, zamknęli tatarskie media oraz mieli nękać lokalnych działaczy. Wiceprzewodniczący Medżlisu Nariman Dżelal powiedział wtedy: Krym jest tykającą bombą, a Tatarzy sercem jego ukraińskości.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Rosja będzie likwidować samorząd Tatarów krymskich
Tatarzy nie uznają referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji

Procedura delegalizacyjna Medżlisu ruszyła w 2015 roku, kiedy to krymska prokuratura uznała tatarski samorząd za organizację ekstremistyczną. 26 kwietnia 2016 roku Sąd Najwyższy Krymu oficjalnie zdelegalizował Medżlis, a teraz decyzja ta została podtrzymano Kolegium Sędziów Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej.

Kilka dni temu grupa Tatarów krymskich przeporowadziła demonstrację przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Kijowie, rządając wszczęcia śledztw w sprawie porwanych i zamordowanych na Półwyspie Krymskim Tatarów. Kilkunastu protestujących przyszło przed ambasadę z kartkami z wypisynymi imionami i nazwiskami poszukiwanych aktywistów. Demonstrujący Tatarzy twierdzą, że od aneksji Krymu porwanych zostało przynajmniej 15 osób, a jeszcze dziewięć osób, które uznawane były zaginione, odnaleziono po śmierci.

Wiceszef samorządu krymskich Tatarów Ilmi Umerow był więziony na Krymie od stycznia 2015 roku i został zwolniony z aresztu na początku września trego roku z powodu złego stanu zdrowia.

kresy.pl / polskieradio.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. marcin1971
    marcin1971 :

    Po pierwsze na Krymie działa telewizja tatarska Миллет, zupełnie swobodnie działają organizacje polityczne min.Къырым бирлиги,Милли Фирка,działa uniwersytet Крымский инженерно-педагогический университет,stowarzyszenie samopomocy Ватандаш-Соотечественник i inne ruchy.