Powinna powstać koalicja państw, które będą się domagać wprowadzenia zakazu wydawania wiz dla Rosjan na poziomie Unii Europejskiej – oświadczył w rozmowie z PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel. “Liczymy, że kraje, które to dziś blokują jednak zmienią nastawienie” – powiedział.

Czechy, sprawujące obecnie prezydencję w UE, przekazały przed dwoma tygodniami, że zakaz wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić wspólnotowe sankcje wobec Moskwy. Rzecznik PiS został zapytany we wtorek przez PAP o stanowisko w tej sprawie. “Nasze stanowisko jest konsekwentne. Jesteśmy za tym, by wprowadzać na poziomie europejskim jak najostrzejsze ograniczenia dotyczące wydawania wiz Rosjanom” – odpowiedział.

Przypomniał, że Polska wprowadziła tego rodzaju ograniczenia już w lutym, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. “Jednak, aby te ograniczenia przyniosły wymierny efekt powinny zostać wprowadzone na poziomie unijnym” – dodał.

“Dlatego też będziemy chcieli budować koalicję państw, które będą się domagać wprowadzenia tego na poziomie Unii” – zadeklarował.

Wyraził nadzieję, że państwa, “które dzisiaj blokują tę decyzję w Unii Europejskiej jednak zmienią nastawienie, a niektóre z nich, jak np. Niemcy, w końcu postanowią zerwać z niechlubną tradycją specjalnych relacji niemiecko-rosyjskich”.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk oświadczył w poniedziałek, że Polska domaga się, żeby na poziomie unijnym wprowadzić restrykcyjną politykę zaprzestania wydawania wiz turystycznych dla Rosjan.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk informował wcześniej, że Polska pracuje nad przygotowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie Rosjanom wiz.

W ubiegłym tygodniu fiński rząd podjął decyzję o znacznym zmniejszeniu liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. Ich wydawanie będzie ograniczone do około 10 proc. obecnego poziomu.

Także Bułgaria po wydaleniu kilkunastu bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych z Moskwy zaprzestała wydawania wiz Rosjanom. Na podobny krok zdecydowała się również Estonia. Rosjanie posiadający wizy Schengen wydane przez Estonię nie będą mogli z nich skorzystać, by wjechać na jej terytorium.

W czerwcu Czechy zdecydowały, że nie będą wydawać wiz, ani zezwoleń na pobyt obywatelom Rosji i Białorusi.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny zakazowi wydawania wiz dla Rosjan. Jego zdaniem takie posunięcie byłoby wymierzone we wszystkich obywateli, także tych niewinnych.

Olaf Scholz uważa, że to rosyjskie władze są odpowiedzialne za sytuację na Ukrainie, a nie naród rosyjski. Niemiecki kanclerz podkreślił w czwartek, że nie jest słuszne nakładanie środków karnych na wszystkich Rosjan – podaje FAZ. Zwrócił uwagę, że UE nałożyła wcześniej na Rosję „sankcje na dużą skalę”, które „dotykają wielu konkretnych ludzi i oligarchów wspierających rosyjski rząd”. „Z pewnością będzie to kontynuowane” – zapowiedział.

Minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji na temat zawieszenia wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu wypowiedział się także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Zobacz także: Czeski parlament wzywa do zakazu wydawania wiz Rosjanom

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply