Rząd wprowadzi bezparagonowy system kaucyjny na terenie całego kraju. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba stwierdził w czwartek podczas konferencji prasowej, że system “nie jest kosztem, tylko elementem związanym z opakowaniem”. Zadeklarował, że nie mamowy o podnoszeniu cen.

Według planów system ma zacząć obowiązywać od 2023 r. Rząd deklaruje, że będzie wdrażany stopniowo. System kaucyjny ma objąć: puszki o pojemności do 1 l, szklane butelki do 1,5 l oraz plastikowe butelki do 3 l.  “Dodatkowo do systemu zostaną włączone szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l. Zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska tzw. małpkami” – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba, cytowany prze portal Business Insider.

Butelki i puszki będzie można bez paragonu zwracać do sklepów. Sklepy  do 100 m kw. będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie. Większe będą miały taki obowiązek.

Wysokość kaucji zostanie wprowadzona w drodze rozporządzenia. W czasie konferencji tłumaczono, że system ma pomóc w walce ze “zmorą zaśmiecania”. “System kaucyjny tworzyć będą wprowadzający napoje w opakowaniach. Projektowane przepisy pozostawiają jednak dużą swobodę przedsiębiorcom w tym zakresie, określając jednak warunki, które taki system powinien spełniać” – zaznaczył Ozdoba.

“System kaucyjny będzie mógł zostać uruchomiony po uzyskaniu zezwolenia na jego funkcjonowanie wydanego przez ministra właściwego do spraw klimatu w drodze decyzji. Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą obowiązani do uzyskania w ramach systemu kaucyjnego określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Butelki po napojach objętych systemem kaucyjnym, które zostaną zebrane poza tym systemem, nie będą wliczane do uzyskiwanych poziomów selektywnego zbierania. Nieuzyskanie wymaganych poziomów wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej” – podkreślono w projekcie ustawy.

Zobacz także: W Polsce zlokalizowano 400 miejsc nielegalnego składowania “bomb ekologicznych”. Koszt ich usunięcia to miliardy złotych

gov.pl / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply