Włoskie ministerstwo edukacji poleciło szkołom zakończenie stosowania „neutralnych płciowo” końcówek rzeczowników. Zdaniem rządu Włoch narusza to reguły gramatyczne języka włoskiego.
Włoskie ministerstwo edukacji oświadczyło, że „wykorzystywanie znaków graficznych, takich jak gwiazdka (*) lub schwa (ə) stoi w sprzeczności z normami językowymi i może zagrozić klarowności oraz jednolitości komunikacji instytucjonalnej” – podaje w poniedziałek serwis Euractiv. Wspomniane znaki miały oznaczać „neutralność płciową” rzeczowników.
W języku włoskim, podobnie jak w polskim, rzeczowniki mają przypisany rodzaj. Rzeczowniki męskie poprzedza rodzajnik 'il’ lub 'lo’ (gdy rzeczownik zaczyna się na sp- lub st-), natomiast żeńskie – 'la’. Rzeczowniki męskie najczęściej kończą się na ’-o’ lub ’-e’, a żeńskie na ’-a’ lub ’-e’. Zapożyczenia, takie jak 'lo sport’, zazwyczaj kończą się spółgłoską.
Przeczytaj: Bawaria wprowadziła zakaz „neutralnego płciowo” języka gender
W liczbie mnogiej, gdy mowa o grupach ludzi, które mogą obejmować zarówno mężczyzn, jak i kobiety, forma męska jest stosowana pierwszorzędnie. Oznacza to, że podobnie jak w polskim, użycie formy męskiej (np. 'i dottori’ – 'lekarze’) odnosi się do grupy obejmującej także kobiety.
Środowiska lewicowe twierdzą, że to wyraz „męskiej dominacji”. W odpowiedzi na to, we włoskim zaczęto używać gwiazdki lub schwa (ə) w miejscach, które wskazują na płeć, co miało być przejawem „neutralnego płciowo” języka.
Czytaj: Węgierski parlament uchwalił ustawę zakazującą parad LGBT
Zobacz także: Od 2026 roku na ranking szkół będzie wpływał ranking LGBT
euractiv.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!