W 2021 roku rząd ponownie wesprze węgierskie uniwersytety oferujące kursy dla mniejszości węgierskiej w krajach sąsiednich, poinformował w sobotę urzędnik ministerstwa innowacji i technologii – przekazał portal Hungary Today.

Jak przekazał w sobotę portal Hungary Today, urzędnik ministerstwa innowacji i technologii poinformował, że w 2021 roku rząd ponownie wesprze węgierskie uniwersytety oferujące kursy dla mniejszości węgierskiej w krajach sąsiednich.

Kursy odgrywają ważną rolę w krajowej strategii wspierania społeczności etnicznych Węgrów za granicą, powiedział Tamás Schanda w oświadczeniu. Dodał, że od kilku lat rząd hojnie wspiera takie programy szkoleniowe w ramach programu rozpoczętego w 2010 roku.

Dziesięć węgierskich uniwersytetów uczestniczących w programie będzie oferować kursy  na Słowacji, na Ukrainie, w Rumunii i w Serbii.

Zobacz też: Futbol ponad granicami przynosi sukcesy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

To kolejny wsparcie rządu węgierskiego dla Węgrów mieszkających poza granicami swojej ojczyzny. Jak informowaliśmy, Minister Spraw Zagranicznych Węgier poinformował w Wilnie, że jego kraj jest gotowy nadal pomagać Ukrainie w przyszłości, ale oczekuje od Kijowa poszanowania praw lokalnej społeczności węgierskiej.

„Chcemy podkreślić, że nie prosimy o nic niezwykłego” – powiedział Szijjártó. „Po prostu oczekujemy, że ukraiński rząd przywróci prawa, z których korzystała mniejszość węgierska przed zmianą prawa” – powiedział, odnosząc się do używania przez grupy mniejszościowe ich języka ojczystego w administracji publicznej, edukacji, prasie i kulturze.

Szijjártó zwrócił również uwagę na istnienie ukraińskiej strony internetowej z listą „wrogów” kraju, która zawiera również nazwiska kilku przedstawicieli węgierskiej mniejszości na Ukrainie i węgierskich urzędników państwowych. Minister poprosił uczestników konferencji o zrobienie wszystkiego, co w ich mocy, aby zamknąć stronę internetową.

Jeśli chodzi o pandemię, Szijjártó powiedział, że Budapeszt będzie kontynuował kampanię szczepień w regionie zakarpackim, niezależnie od narodowości osób rejestrujących się na szczepienie. Również Węgry po raz kolejny zamierzają zorganizować kolonie dla ukraińskich dzieci z rodzin dotkniętych konfliktem na wschodzie Ukrainy. „Węgry cenią suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”, powiedział Szijjártó, dodając, że węgierski rząd zawsze wzywał do bliższej współpracy między Kijowem a UE, w tym do zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.

Kresy.pl/Hungary Today

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz