Rząd Litwy: Chcemy brygady NATO zamiast batalionu

Litwa chce, aby bataliony sił NATO stacjonujące w państwach bałtyckich zostały powiększone do wielkości brygady – przekazał w poniedziałek resort obrony Litwy. Oznaczałoby to znaczne zwiększenie liczby żołnierzy państw NATO, którzy stacjonują w państwach bałtyckich.

Litwa, wraz z innymi państwami wschodniej flanki NATO dąży do wzmocnienia grup bojowych NATO do poziomu brygady – oświadczył litewski minister obrony, Arvydas Anusauskas, cytowany przez agencję Reuters.

Brygada składa się z kilku batalionów. Oznaczałoby to znaczne zwiększenie liczby żołnierzy państw NATO, którzy stacjonują w państwach bałtyckich.

Jak informowaliśmy, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował w ubiegłym tygodniu, że Sojusz jest „w samym środku bardzo fundamentalnej transformacji”, która będzie odzwierciedlać „długoterminowe konsekwencje” działań rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Podkreślił, że NATO pracuje nad planami stałej obecności wojskowej na swojej granicy.

„To, co teraz widzimy, to nowa rzeczywistość, nowa normalność dla europejskiego bezpieczeństwa. Dlatego poprosiliśmy teraz naszych dowódców wojskowych o zapewnienie opcji dla tego, co nazywamy resetem, długoterminową adaptacją NATO” – powiedział.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Komisji Sił Zbrojnych Kongresu USA, amerykańscy parlamentarzyści wysłuchali sprawozdania sekretarza obrony, Lloyda Austina oraz Przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabów, gen. Marka Milley.

Podczas wysłuchania, generał Milley opowiedział się za utworzeniem nowych, stałych baz sił USA na tzw. wschodniej flance NATO, m.in. w Polsce, ale z obecnością żołnierzy na zasadzie rotacyjnej. Wcześniej podobnie wypowiedział się dowódca Sił Powietrznych USA, gen. Tod Wolters, którego zdaniem Stany Zjednoczone mogą potrzebować, by więcej amerykańskich żołnierzy stacjonowało w Europie. Obecnie, ich liczba to około 102 tys. ludzi – dwa razy więcej, niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Pod koniec marca rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że USA rozmieszczą na Litwie liczącą 200 osób jednostkę marines oraz 10 myśliwców F-18 Hornet. Kolejnych 200 żołnierzy piechoty morskiej ma trafić do innego kraju wschodniej flanki NATO.

Dodajmy, że wcześniej w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym przywódcy krajów członkowskich, ze Stanami Zjednoczonymi na czele zdecydowali o zwiększaniu nacisku na Rosję, by zaprzestała wojny z Ukrainą. Informowaliśmy, że podczas szczytu potwierdzono gwarancję bezpieczeństwa dla wszystkich sojuszników. Jak ustalono, na tzw. flance wschodniej ma stacjonować więcej żołnierzy, a także więcej sprzętu, szczególnie myśliwców i broni przeciwrakietowej. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść na czerwcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply