Rząd Kirgistanu otworzył dwa rachunki bankowe, na które obywatele mogą wpłacać dobrowolne datki, by podreperować budżet państwa – podało w niedzielę Radio Svoboda. Pieniądze mają zostać przeznaczone na spłatę długu publicznego i wydatki rządu.

Resort finansów Kirgistanu zaapelował, aby wpłat dokonywali „wszyscy, którzy nie są obojętni i szczerze chcą przyczynić się do rozwiązania wspólnego problemu” – PAP cytuje niedzielny komunikat rozgłośni.

Otwarto dwa rachunki bankowe. Na razie znany jest numer jednego z nich – ma być przeznaczony na finansowanie rządowych wydatków. Drugi będzie przeznaczony na spłatę długu publicznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według ministerstwa finansów Kirgistanu rachunki zostały uruchomione, ponieważ obywatele sami prosili władze o możliwość udzielenia wsparcia.

Na koniec 2020 roku prognozowany deficyt budżetu Kirgistanu ma osiągnąć 32 mld somów (ok. 1,5 mld zł).

Po październikowych wyborach do parlamentu w Kirgistanie wybuchły protesty i kryzys polityczny. W efekcie prezydent Suronbaj Dżinbekow podał się do dymisji. Wybory zostały unieważnione i zapowiedziano nowe. Wybory prezydenckie mają odbyć się w styczniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Były wiceszef służby celnej Kirgistanu zatrzymany w sprawie korupcyjnej

Spowodowało to zmiany także na stanowisku premiera. Jeszcze do soboty jego obowiązki pełnił (podobnie jak obowiązki głowy państwa) Sadyr Dżaparow, który został wypuszczony z więzienia na fali protestów. W niedzielę zastąpił go dotychczasowy wicepremier Artiom Nowikow. Dżaparow zrezygnował z funkcji, ponieważ zamierza wystartować w wyborach głowy państwa.

Już 63 osoby, w tym osiem kobiet, zgłosiły się do udziału w wyborach.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz