Prezentujemy projekt ustawy o wolności posługiwania się gotówką w Polsce, która przewiduje zachowanie status quo w zakresie obrotu gotówkowego i zniesienie limitów proponowanych w Polskim Ładzie – oświadczyli we wtorek w Sejmie posłowie Solidarnej Polski i PiS. Rząd chce więc znieść limity, które sam wprowadził – podkreśla portal Money.pl.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Prawo przedsiębiorców, wprowadzają do Polskiego Ładu nowe limity płatności gotówką. Przewidują, że od 1 stycznia 2024 r. będą obowiązywały następujące limity transakcji gotówkowych: dla przedsiębiorców – limit płatności gotówką 8000 zł w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcą; dla konsumentów – limit płatności gotówką 20 000 zł w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą.

Powyższe limity są związane z kwotami brutto. W przypadku, gdy wartość jednorazowej transakcji z kontrahentem przekroczy kwotę limitu, należy ją wówczas rozliczyć bezgotówkowo.

Jednak posłowie PiS i Solidarnej Polski zaprezentowali we wtorek w Sejmie projekt Ustawy o wolności posługiwania się gotówką. “W trosce o wolność, bezpieczeństwo i tożsamość kulturową proponujemy zachowanie obecnych status quo i zniesienie tych limitów, które proponuje Polski Ład” – oświadczył wiceminister sprawiedliwości, poseł SP Marcin Warchoł podczas wspólnej konferencji prasowej z posłem PiS Andrzejem Kosztowniakiem, przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych.

Warchoł przywołał badania NBP. Wynika z nich, że “przeszło 18 proc. osób dorosłych w Polsce nie posiada rachunku, bo nie posiada karty płatniczej, ponadto wśród osób powyżej 65. roku życia ta liczba sięga aż 48 procent, więc wprowadzenie restrykcji na obrót gotówkowy oznacza wykluczenie społeczne, wykluczenie finansowe”.

Wyraził opinię, że obrót gotówką to gwarancja bezpieczeństwa. Jak dodał, przedstawiany projekt ustawy powstał “w trosce właśnie o zachowanie gotówki”.

“Odnosząc się z jednej strony do potrzeby posiadania gotówki, ale i również pewnych ograniczeń wynikających choćby ze stosowania czy to kart, czy bezpośrednio zakładania kont dla osób starszych, przepisy, które miały wejść 1 stycznia 2024 r. będą jeszcze raz nowelizowane” – oświadczył z kolei Kosztowniak.

“Wracamy do tego, aby jak najwięcej obywateli mogło się rzeczywiście posługiwać gotówką. Bezpieczeństwo gotówkowe, bezpieczeństwo posiadania gotówki okazuje się w sytuacji zagrożenia cyberbezpieczeństwa chyba największą wartością” – dodał. Jak podkreślił, takich rozwiązań nie stosuje jedynie Polska. “Podobne rozwiązania również będą stosowały, czy stosują dzisiaj państwa z wielu krajów Unii Europejskie” – zaznaczył.

W opinii wiceministra Warchoła projekt Zjednoczonej Prawicy jest “wolnościowy, pro konsumencki i pro biznesowy”. “Ten projekt został przygotowany w imię gwarancji obywatelskich wolności” – oświadczył.

Zobacz także: Maksymalna kwota transakcji gotówkowej w Polsce obniżona do 15 tys. złotych

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply