Pojawiły się różnice zdań między Polską a amerykańskim dostawcą technologii Westinghouse co do jego zaangażowania kapitałowego w spółkę mającą budować elektrownię jądrową – podała Rzeczpospolita (Rz) w niedzielę.

Przyjęcie przez rząd uchwały o wyborze technologii z USA dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce otwiera prace nad finansowaniem całej inwestycji. “Już na początku tego procesu pojawiły się różnice zdań między Polską a amerykańskim dostawcą technologii Westinghouse co do jego zaangażowania kapitałowego w spółkę mającą budować elektrownię jądrową” – pisze “Rz”.

“Oczekiwaliśmy, że Amerykanie obejmą do 49 proc. udziałów w spółce celowej. Amerykanie chcą mieć znacznie mniejszy wkład” – gazeta cytuje rządowe źródło. Amerykański partner zaproponował 10 proc..

Akcjonariuszem spółki celowej z przynajmniej 51-proc. udziałem mają być Polskie Elektrownie Jądrowe, w których Skarb Państwa ma 100 proc.

USA proponują w zamian za niski wkład własny zaangażowanie instytucji wspierających inwestycje amerykańskie na rynkach eksportowych. U.S. International Development Finance Corporation (DFC) oraz U.S. EXIM Bank miałyby zaoferować Polskim Elektrowniom Jądrowym do 17 mld dol. kredytu na preferencyjnych warunkach.

Mniejszy udział kapitałowy USA oznacza jednak konieczność objęcia większego pakietu udziałów przez stronę polską, która byłaby zmuszona szukać finansowania na znacznie większą kwotę, niż planowano. W związku z tym Warszawa nie chce przystać na propozycję.

“Mimo dużego kredytowania ta oferta i ten poziom zaangażowania w spółkę są niezadowalające” – zwraca uwagę źródło gazety.

Konkurencyjna oferta koreańskiego koncernu KHNP, na którą nie przystał rząd, przewidywała objęcie przez partnera 49 proc. udziałów w spółce celowej.

“Decyzja ws. modelu zostanie przyjęta na poziomie Rady Ministrów. Zakłada się utrzymanie dopuszczalnego udziału inwestorów zewnętrznych (poza Skarbem Państwa) na poziomie do 49 proc.” – podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Rozmówca Rzeczpospolitej zaznacza, że rząd liczy na zmianę stanowiska Amerykanów.

Na początku 2023 roku negocjacje mają się zakończyć. Rząd wykluczył doliczanie „opłaty atomowej” do rachunku za prąd.

Zobacz także: “Za osiem, dziesięć, dwanaście lat” – Morawiecki zapowiada trzy elektrownie jądrowe. Jedną w Koninie

Należy przypomnieć wieloletnie opóźnienia w zakresie budowy w Polsce elektrowni atomowej. Inwestycja jest zapowiadana przez rząd od 2015 roku. Polska prowadziła w tym zakresie rozmowy ze stroną francuskąamerykańską i południowokoreańską.

Pod koniec października premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję w sprawie budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Poinformował, że zajmie się tym amerykański koncern Westinghouse.

Z kolei w ubiegły poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie dotyczące współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej.

Zobacz także: Sekretarz USA: Elektrownia atomowa w Polsce da miejsca pracy dla 100 tys. Amerykanów

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply