Rusłan Stefańczuk namawiał w Sejmie do wstąpienia do “koalicji samolotowej”

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk przemawiając w czwartek w Sejmie namawiał polskie władze do wstąpienia do “koalicji samolotowej”.

W trakcie swojego przemówienia podczas 76. posiedzenia Sejmu, Rusłan Stefańczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy namawiał polskie władze do wstąpienia do “koalicji samolotowej”.

“Jesteśmy szczerze wdzięczni za pomoc wojskową już udzieloną przez Polskę, która jest skutecznie wykorzystywana na polu walki przez naszych obrońców. Nigdy nie zapomnimy przywództwa Polski w tworzeniu koalicji czołgowej, ponieważ to Wy przekazaliście nam pierwsze Leopardy. Ukraińskie niebo jest chronione przez polskie Migi, wierzymy, że wkrótce powstanie koalicja samolotowa, w której Polska zajmie czołowe miejsce. Wojna bowiem trwa” – mówił Stefańczuk.

Zobacz też: Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy w polskim Sejmie o Wołyniu [+VIDEO]

Przypomnijmy,  prezydent Andrzej Duda już wcześniej został zapytany przez dziennikarzy, czy Polska może do takiej koalicji dołączyć. W odpowiedzi zaznaczył, że Polska jest w pierwszej trójce krajów pomagających Ukrainie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

– To my przekazaliśmy niespotykane ilości uzbrojenia jeżeli chodzi o UE, my przekazaliśmy ponad 300 czołgów Ukrainie, przekazaliśmy prawie wszystkie nasze MiGi-29, o które Ukraina nas od samego początku konfliktu prosiła – powiedział prezydent.

W kwestii możliwości przekazania Ukrainie jakiś polskich myśliwców F-16, Andrzej Duda zaznaczył, że Polska ma ich „relatywnie bardzo niewielką liczbę”. Zapewnił zarazem, że strona polska jest gotowa wspierać szkolenie pilotów ukraińskich.

– My mamy relatywnie bardzo niewielką liczbę samolotów F-16. Jesteśmy gotowi wspierać proces szkolenia ukraińskich pilotów – o tym rozmawiałem z panem premierem, ministrem obrony narodowej już jakiś czas temu. Natomiast liczba samolotów F-16, które mamy nie pozwala na to, żeby dzisiaj mówić o przekazywaniu jakiejkolwiek ich części Ukrainie – oświadczył prezydent.

Przeczytaj: Polskie F-16 dla Ukrainy? Wiceszef MON: nie ma tematu

Czytaj również: Duda: Szkolenie Ukraińców na F-16 jest konieczne

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply