Rozpoczęły się przygotowania do transferu systemów Patriot na Ukrainę – poinformował o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Jak poinformował w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, rozpoczęły się przygotowania do transferu systemów Patriot na Ukrainę. Ogłosił, że Stany Zjednoczone rozpoczęły już prace przygotowawcze i są zdeterminowane, aby jak najszybciej przeprowadzić przekazanie sprzętu.

„Oczekujemy jak najszybszego wdrożenia systemu Patriot. Przygotowania do przeniesienia tych systemów już się rozpoczęły” — powiedział Dmytro Kułeba.

Podkreślił pilne potrzeby armii ukraińskiej w tej chwili. Według niego Ukraina potrzebuje przede wszystkim systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz amunicji do nich.

„Ukraina potrzebuje jak najwięcej nowoczesnych systemów obrony powietrznej, dlatego negocjujemy nie tylko nowe baterie Patriot, ale także dostawy nowych systemów NASAMS, IRIS-T, Crotale. Jesteśmy wdzięczni Stanom Zjednoczonym, Niemcom, Norwegii, Francji za już podjęte decyzje i pracą nad przyspieszeniem podobnych decyzji” – dodał.

Pod koniec grudnia Władimir Putin skomentował decyzję Stanów Zjednoczonych o dostarczeniu Ukrainie baterii rakietowego systemu obrony powietrznej Patriot. Oświadczył, że Rosja może je z łatwością wyeliminować.

Mówią, że mogą Patrioty tu [na Ukrainie – red.] zaraz dostarczyć. Dobrze, niech dostarczą. „Pstrykniemy” też Patrioty. Tam trzeba będzie coś w miejsce Patriotów dostarczyć, trzeba będzie opracować nowe systemy. To złożony, dług proces. Wszystko nie jest takie proste – powiedział rosyjski prezydent. Jego zdaniem, to stary system, który nie będzie działać tak, jak rosyjski S-300.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz