Podczas gdy amerykański niszczyciel pływał po Morzu Czarnym, Rosjanie przeprowadzili na Krymie ćwiczenia z udziałem rakietowych systemów przeciwokrętowych Bastion, które przygotowano do pozorowanego otwarcia ognia.

W czwartek w ramach ćwiczeń rosyjski samobieżny, przybrzeżny system przeciwokrętowy Bastion został dyslokowany na stanowisku bojowym na Krymie, podczas gdy na Morzu Czarnym operował amerykański niszczyciel USS Donald Cook.

Jak poinformowała agencja Tass, powołująca się na informacje od Floty Czarnomorskiej, załogi bojowe dotarły na wyznaczony obszar, przygotowały system Bastion do walki i przeprowadziły przygotowania do pozorowanego otwarcia ognia. Podano, że „batalion systemu Bastion przeprowadził zestaw standardowych zadań i ćwiczeń w warunkach polowych”.

W kolejnej fazie ćwiczeń batalionu przećwiczy on współpracę z fregatą operującą na Morzu Czarnym. W manewrach uczestniczy łącznie 15 różnych jednostek i 100 żołnierzy.

Samobieżny system Bastion, uzbrojony w przeciwokrętowe pociski rakietowe Oniks został dopuszczony do służby w 2010 roku. Według źródeł rosyjskich, Marynarka Wojenna Rosji posiada 40 tego rodzaju systemów. Jeden batalion systemu Bastion jest w stanie bronić 600-km odcinka wybrzeża. Dotyczy to głównie okrętów, ale w razie konieczności system można zastosować przeciwko bazom lądowym przeciwnika. Zasięg rakiet Oniks wynosi 500 km (według Tass, inne źródła rosyjskie podają 600 km), a stanowisko ogniowe może być zlokalizowane nawet do 200 km od linii brzegowej.

Dowództwo Floty Czarnomorskiej w ubiegłą sobotę poinformowało, że od początku monitoruje działania niszczyciela USS Donald Cook na Morzu Czarnym. Poprzednio okręt ten operował na tym morzu w listopadzie 2020 roku.

Poinformowano również, że Rosjanie śledzą działania innego amerykańskiego niszczyciela, USS Porter, który w czwartek wieczorem wpłynął na Morze Czarne. Moskwa krytykuje regularne pojawianie się okrętów wojennych Stanów Zjednoczonych na tych wodach, zaznaczając, że obecność takich jednostek, należących do państw niepołożonych nad Morzem Czarnym, nie wzmacnia stabilności w regionie. Amerykanie twierdzą z kolei, że na takie działania pozwala im prawo międzynarodowe.

Systemy Bastion zostały wprowadzone przez Rosjan na Krym w 2014 roku. Z kolei w grudniu ubiegłego roku pisaliśmy o decyzji Rosjan w sprawie rozmieszczenia w rejonie Kaliningradu dodatkowych rakietowych systemów przeciwokrętowych Bastion. Rosyjska gazeta „Izwiestija” zaznaczała, że rozmieszczenie systemów Bastion w rejonie Kaliningradu to reakcja na wzmacnianie zgrupowań sił NATO w Europie.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply